Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 januari 2021
RING, 14K guld, 3 gammalslipade diamanter ca 0,32 ctv, stl 18,25 mm, vikt 2,3 g, skador på stenarna.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca W-TCa/VS, Örns Juvelatelje, Göteborg, stl 16,25 mm, vikt 4,4 g, storleksändrad, en diamant har skada vid rondisten och en har nagg på kronan.
RING, 18K guld, sockertoppslipad safir, 2 briljant- och 6 åttkantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW/VVS-VS, Bo Dolk, Stockholm 1996, stl 18,5 mm, vikt 12,0 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter 0,48 ctv, W/SI, storlek 17,5 mm, vikt 3,0 g.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld,briljantslipad diamant 0,29 ctv, TW(G)/VS, storlek 17,25 mm, vikt 3,9 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, kedja i 14K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W-Cr/SI-P, längd 50,5 cm, vikt 5,7 g, några diamanter har inneslutningar som når ytan.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,56 ct, ca TCr(I)/P1, stl 15,75 mm, vikt 2,6 g, diamanten har liten skada på kuletten och naturlig hålighet på bordet.
GEORG JENSEN, armband, oxiderat sterlingsilver, justerbar längd mellan 15, 17 och 19 cm, vikt 4,9 g, etui.