Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 januari 2021
ÖRHÄNGEN, 9K guld, odlade barocka och ovala sötvattenspärlor, stift, längd ca 3 cm, vikt 4,1 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, fasetterad ovalslipad granat ca 1,36 ct, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W-Cr(H-J)/P, höjd 15 mm, längd på kedjan 41 cm, vikt 2,1 g.
HÄNGE MED KEDJA, sterlingsilver, hänge med cabochon av karneol, mått 2 x 1,5 cm, kullänk ca 40 cm, vikt 13,5 g.
COLLIER, tumlad krackelerad kvarts, fasetterade ovala diskar av rökkvarts och hänge av dendritisk agat, mindre kulor och lås av sterlingsilver, längd 49 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade runda till ovala sötvattenspärlor ca 8-8,5 mm, mindre ytfel, trädd på tråd utan knutar, längd 56 cm, utan lås.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca TW-TCr/P, stl 17 mm, vikt 3,7 g.
ARMRING, sterlingsilver, Jan Eve Stengårds Silversmide, Visby 1990, stl 6,0x6,0 cm, vikt 38,0 g.
PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenspärlor ca 6,0-6,4 mm, lås i 18K guld, längd 48 cm, vikt 25,3 g.
COLLIER, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,17 ct, ca W/SI, längd ca 43 cm, vikt 7,9 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 0,35 ct, 8 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, stl 18 mm, vikt 3,7 g, safiren har nagg, slitna klor.