Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 17 december 2020
ARMBAND, 18K vitguld, 35 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,60 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS-SI, svensk importstämpel, längd 18,5 cm, vikt 9,4 g, 4 diamanter med skador.
PÄRLCOLLIER, färgade sötvattenspärlor ca 3,0-8,43 mm, längd 80 cm, dobbar som passar Ole Lynggaard, trädda på vajer, vikt 21,9 g.
COLLIER, kulor av svart onyx, dobbar som passar Ole Lynggaard, längd 130 cm, knutet, vikt 186,2 g.
RING, 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter 0,64 ctv enligt gravyrer, ca TW-W/VS-P, stl 17,5 mm, vikt 4,8 g, spricka i ringskenan.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, kvarts, lapis lazuli, dobbar som passar Ole Lynggaard, trätt på vajer, längd 47 cm, vikt 51,1 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 st briljantslipade diamanter 0,30 ctv, ca G-I(TW-TCr)/VS-SI, storlek 16,5 mm, vikt 2,9 g.
ALTON, hänge/kedja, silver som delvis är förgyllt, Falköping 1985, längd 60 cm, höjd 4 cm.
ENGELBERT, ring, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,29 ctv, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 6,6 g, gravyr.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W/VS, stift, höjd 19 mm, vikt 7,1 g.
ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW/VVS, stl 15,5 mm, vikt 2,6 g.
HÄNGE MED KEDJA, kors, förgyllt silver, vit emalj, Norge, mått 42x22 mm, längd 44 cm, vikt 4,0 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant 0,47 ct enligt gravyr, ca W(H)/P, stl 17 mm, vikt 2,2 g, flera nagg på rondist och ett större nagg, inneslutning som når ytan.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,65 ct enligt gravyr, ca W(H)/P1, stl 16 mm, vikt 2,3 g.
RING, 18K guld/vitguld, safirer, 3 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W(H)/VS, stl 17,5 mm, vikt 2,6 g.