Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 17 december 2020
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW/VVS-VS, stift, vikt 1,7 g.
COLLIER, sterlingsilver, blå safirer ca 20,00 ctv, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, längd 35 cm, vikt 40,4 g, stenar med nagg och skador, svaga fattningar.
PÄRLÖRHÄNGEN, 14K guld, odlade pärlor ca 9,8-9,9 mm, något off round, stift, vikt 4,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,40 ct enligt gravyr, ca TW/VVS, stl 16,5+ mm, vikt 3,3 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 1,4 g,
COLLIER, 18K vitguld, 35 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, längd 42 cm, vikt 1,6 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,5 g, en diamant med skada.
COLLIER, 18K vitguld, 5 safirer ca 0,60 ctv, längd 38 - 40 cm, vikt 2,5 g, skador finns på safirerna.
RING, 14K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,70 ct, Cr/VS2, 64 briljantslipade diamanter ca 1,02 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 17 mm, vikt 5,6 g, mittstenen har en skada under den ena klon.
PÄRLCOLLIER, möjligen orientaliska pärlor, troligen blandade med odlade pärlor ca 1,7-3,55 mm, lås i 18K guld med 3 diamanter ca 0,05 ctv, längd 45 cm.
HÄNGE/KEDJA, Stigbert, sterlingsilver, bergskristall, längd 80 cm, hänge diameter 3,5 cm, vikt 33,6 g.
HÄNGE, 18K vitguld, trapetslipad diamant ca. 0,25 ct TCa/P, 15 st åttkantslipade diamanter TW-Cr/VS-P, höjd 2,4 cm, vikt 3,0 g.
ENTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,23 ct enligt gravyr, ca TW/P, stl 18,75 mm, vikt 2,9 g.
RING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, stl 18,25 mm, vikt 3,2 g.