Avslutad | Julklapps – Lördag 12 december 2020
BVLGARI, ring, B.Zero1, 18K vitguld, 4 band, Italien, stl 48 (15,25 mm), vikt 9,3 g, originaletui, ytterkartong.
TOMFOOLERY, collier, 14K trefärgat guld, delvis matterad yta, på stålvajer, längd 43 cm, vikt 48,2 g, etui, ytterask.
PÄRLCOLLIER, odlade ovala sötvattenpärlor ca 10,5-12 mm, längd 45 cm, magnetlås i förgylld sterling silver, vikt 93,9 g, knutet.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,70 ct, ca TW/VVS, Stjernswärd juveler & design, Stockholm 2002, stl 16,5 mm, vikt 9,2 g, gravyr.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K rodinerat guld/platina, 2 odlade grå pärlor ca 8,2 mm, 2 gammalslipade diamante ca 0,30 ctv, ca W/SI, rosenslipade diamanter, höjd 32 mm, vikt 4,0 g, stift i 18K vitguld.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, nyrokoko, löstagbara manschetter, Carl Nyström, Stockholm 1849, höjd 19 cm, fylld botten, liten spricka, mindre buckla.
Silver Etui
ETUI, silver, invändigt förgylld, niello samt emaljarbete, Wien vid sekelskiftet 1900, mått 93 x 60 mm, vikt 132,0 g, mindre slitage.
Silver Etui
ETUI, silver, invändigt förgylld, emaljarbete, motiv med nunna, Wien ca sekelskiftet 1900, mått 90 x 60 mm, vikt 151,6 g, emaljskador.
BESTICKSERVIS, 88 delar, silver, modell Rosenholm, 12 bordsgafflar,12 bordsknivar, 12 bordsskedar, 12 efterrättsgafflar, 12 efterrättsknivar, 12 efterrättsskedar, 4 smörknivar, 12 kaffeskedar, GAB, Stockholm 1962-1973, totalvikt 3200,9 g.
Smycken Skjortknappar
SKJORTKNAPPAR, 18K guld, arbetad yta, Bernhard Hertz, Stockholm 1908, vikt 3,2 g, etui.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld/svarteloxerat guld, tsavoriter ca 2,27 ctv, stift, vikt 2,8 g.
Silver Kaffeservis
ERIC LÖFMAN, kaffekanna, silver, trähandtag, signerad, Markströms, Uppsala 1973, höjd 19 cm, vikt 532,6 g.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, 18K guld, Elefant, briljantslipad diamant ca 0,05 ct, ca TW/VS, vikt 11,1 g.
JARL SANDIN, ring, Gem Drop, 18K guld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,012 ctv, Göteborg 2019, stl 16 mm, vikt 8,9 g.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad akvamarin ca 15,00 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv. ca W-CR/VS-P, stl 17,25 mm, vikt 12,5 g, en diamant är gammalslipad.
RING, 18K roséguld, 437 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 7,00 ctv, ca TW-Light Yellow/SI-P, stl 18,5 mm, vikt 21,7 g, svaga fattningar, några diamanter har nagg och skador.