Avslutad | Julklapps – Lördag 12 december 2020
HÄNGE, 18K guld, kors, 42 briljanter ca 0,51 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/SI-P, längd 2,5 cm, vikt 1,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca W-TC(H-I)/SI-P, stift, 1,5 g, ena mittstenen samt en mindre diamant med nagg.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 23 prinsesslipade diamanter ca 2,76 ctv, ca TW/VVS, stl 16,5 mm, vikt 4,5 g, en diamant med skadad kulett.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 54 st briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS, stift, längd 3 cm, vikt 3,2 g.
RING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,50 ct, ca W/VS, 6 diamanter ca 0,06 ctv, stl 16 mm, vikt 2 , mittstenen med nagg på rondisten, en sidosten är skadad.
RING, 14K vitguld, briljant ca 0,57 ct, W/VS2, 14 st diamanter ca 0,50 ctv, stl17 mm, vikt 3,6 g. RING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,57 ct, W/VS2, 4 trapetslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-W/VS, 10 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 3,6 g. Mittstenen sitter med något skeva klor.
TENNISARMBAND, 18K guld, 40 st svarta briljantslipade diamanter ca 14,79 ctv, längd 18 cm, vikt 16,4 g, några med ytskador.
DIAMANTER, 10 st, briljantslipade, 1,00 ctv, River(D-E)/VVS, IGI certifikat 2277912, plomberad.
DIAMANTER, 12 st, briljantslipade, 1,00 ctv, TW(F-G)/VVS, IGI certifikat 2277802, plomberad.
MATSILVER, silver, 128 delar, Cohr, Danmark, modell sachsisk, total vikt ca 5359 g.
BROSCH, silver/14K guld, cabochonslipad smaragd ca 9,00 ct, The Gem & Pearl Laboratory certifikat 15517, mior clarity enhancement, gammal - , baguette - och åttkantslipade diamanter ca 1,00 ctv, höjd 27 mm, vikt 7,5 g.
CHOPARD, ring, Ice Cube pure, 18K vitguld, briljantslipade diamnater 0,38 ctv, 17.,25 mm, vikt 7,2 g, originaletui.
Smycken Pärlhänge
HÄNGE, 18K vitguld, tahitipärla ca 8,2 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, ca W/SI, höjd 25 mm, vikt 1,6 g.
HÄNGE, fjäril, 18K guld, pärlemor, topaser, peridoter, granater, ametister, citriner, 15 briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, höjd 43 mm, vikt 7,7 g, saknar en diamant, flera stenar har nagg och skador.
RING, 18K guld, åttkantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W/P, Iduna, stl 17 mm, vikt 2,9 g, svaga fattningar.
RING, 18K guld, 5 gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-CR/P, stl 16,5 mm, vikt 2,9 g, diamanter med små nagg, mittsten med inverterad natural på bordet.
ENSTENSÖRHÄNGEN, platina, briljantslipade diamanter 1,40 ctv, TW(G)/VVS2, GIA dossier 2308005089, 7216189558, stift, vikt 2,5 g.
RING, platina, 31 briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca TW/VS-SI, Sørstrand, stl 16 mm, vikt 14,5 g.