Avslutad | Julklapps – Lördag 12 december 2020
HÄNGE, 18K guld, safirer, rubiner, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, fisk, höjd 24 mm, vikt 3,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/SI, höjd 18 mm, vikt 2,0 g, stift.
DIAMANTER, briljantslipade, 10 st, ca 1,00 ctv, ca W/VS, en diamant har nagg på kulett.
ARMBAND, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W-Cr/P, längd 15,5-18,5 cm, vikt 1,8 g.
ARMBAND, 18K guld, briljant ca 0,04 ct, ca W/VS, kalcedon, limekvarts, färgad kvarts mm, längd 19 cm, vikt 13,4 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 124 briljantslipade diamanter ca 1,47 ctv, ca TW-W/VS, längd 18 cm, vikt 4,6 g.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, odlade sötvattenspärlor, briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TCa/P, höjd 30 mm, vikt 3,0 g, stift, ena diamanten har nagg på kuletten och andra har inneslutningar som når ytan.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 48 briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca TW-W/VS, stl 18 mm, vikt 1,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, ametister, 2 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv ca TW/SI, höjd 70 mm, vikt 4,6 g, stift med stopp.
RING, 18K roseguld, emalj, granat, briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,5 mm, vikt 13,3 g, granat med mindre nagg invid kronan.
COLLIER, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW-W/VS, diameter 17 mm, längd 40-42 cm, vikt 2,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-Cr/VS, vikt 1,6 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-Cr/VS, vikt 1,6 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 58 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCa/VS-P, flexmodell, diameter 32 mm, vikt 7,4 g, några diamanter med skador.