Avslutad | Klockor – Lördag 31 oktober 2020
ROLEX, Oyster Perpetual, Date, Ref nr. 6917F, Serie nr. 7526147, Cal 2030, Verk nr. 213199, Boett nr. 6900, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, plexiglas, datum, utbytt urtavla (Datejust), Jubileelänk (skadad, se fördjupad info), viklås, Ref nr. 62523-D14-AD4/468 B, cert, april 1983, box.
BREITLING, SuperOcean (1000/3300 FT), Chronometre, Cal 17 (ETA 2824-2), Verk nr. 407701, Serie nr. 407701, Ref nr. A17340117, Boett nr. 1201 B5, herrur, 41,5 mm, stål, automatisk, safirglas (repor), datum, heliumventil, Professionallänk I (se fördjupad info), viklås, Ref nr. S 4300, cert, augusti 2001, box, ytterkartong.
Klockor Movado
MOVADO, herrur, 33 mm, Cal 150 MN, Boett nr. 53, 14K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, defekt (går ej, akut servicebehov), läderband, ca 1950.
Klockor Baume&Mer
BAUME & MERCIER, Geneve, Hampton Milleis, Cal BM8395, Serie nr. 3157264, Boett nr. 65308, herrur, 26 x 32,5 (40) mm, stål, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, cert (ej komplett) ca december 2003, box, ytterkartong.
TAG HEUER, Carrera, Day Date, Calibre 5, Cal 5 (SW 220-1), Serie nr. RZG2372, Ref nr. WAR201C.BA0723, Boett nr. WAR201C-1, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas (repor), dag, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. FAA067-X-G1/3178 X, ca 2016.
ROLEX, Oyster Perpetual, Date (T Swiss T), Ref nr. 6916, Serie nr. 4202543, Cal 2030, Verk nr. 46174, Boett nr. 6917, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, saknar krona, defekt, OBS: se fördjupad info, gravyr, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62523-A14/468J, ca 1976.
Klockor Revue Thommen
REVUE THOMMEN, Airspeed Altimeter (T Swiss Made T), Cal Peseux 7001, Boett nr. 5310001 / 0476, herrur, 39,5 mm, stål, automatisk, safirglas, liten sekundvisare, höjdmätare, originallänk, viklås, Ref nr. G 121013-20C, ca 1999.
HERRUR, enknappskronograf, "Telemetre", Boett nr. 1290, 39,5 mm, doublé, manuell, plexiglas, kronograf sekundvisare saknas, defekt, fasta bandstift, läderband, ca 1939.
ZENITH, Surf, Cal 2572 PC, Boett nr. 01.1540.380, herrur, 34,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, läderband, originalspänne, ca 1979.
ZENITH, Surf, Cal 2572, Boett nr. 01.1531.360, herrur, 35 mm, stål, manuell, plexiglas, läderband, originalspänne, ca 1979.
INTERNATIONAL WATCH Co, Schaffhausen, herrur, 33 mm, Cal 88 (Inca), Serie nr. 1301997, Boett nr. 1369137, stål (Staybrite), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1953.
PIERCE, "Tripple Date", herrur, 35 mm, Cal Pierce 103, doublé (10 micron, skadad), manuell, plexiglas, dag, datum, månad, månfas, skadad urtavla, läderband, ca 1955.
Visa varaKlockor LIP
LIP, Baschmakoff Jump Hour, Cal AS 1902, Boett nr. 116293, herrur, 35 x 12,5 mm doublé (20 micron), digital, manuell, plexiglas, integrerat läderband, ca 1970,
Klockor Moser & Cie
H.Y.MOSER & Cie, herrur, 35,5 mm, Cal ETA 1100, Boett nr. 1514037, doublé (20 micron), manuell, plexiglas, urtavla med motiv (flygplan), skadad urtavla, defekt, läderband, ca 1958.
GRAND SEIKO, Diver´s (200m), Cal 9F61, Ref nr. SBGX339, Boett nr. 9F61-0AM0, herrur, 43,6 mm, stål, quartz, safirglas, originallänk, viklås, Ref nr. A00S-B-C/113, ca 2019, box. Limiterad och numrerad (Nr. 666/800).
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Geneve, Freelancer (300m/1000ft), Cal RW 4200 (SW-200-1), Serie nr. K516304, Ref nr. 2760-SR1-20001, Boett nr. 2760, herrur, 42,5 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, svart keramisk ring, originallänk, viklås, cert, april 2018, box, ytterkartong.
OMEGA, Constellation, s.k. "Uggla", Cal 1430, Serie nr. 53213191, Ref nr. DB 196.1070, Boett nr. 196.1070 (LL), herrur, 33 mm, stål/guld, quartz, safirglas (repor), dag, datum, läderband, ca 1991, serviceetui.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Genève, damur, 20,5 x 21,5 (28) mm, Serie nr. K051443, Boett nr. 5766/2, doublé (10 micron), quartz, mineralglas, läderband, originalspänne i doublé, cert, november 2008, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Date (T Swiss Made T), Chronometer, Ref nr. 15200, Serie nr. U51x767, Cal 3135, Verk nr. 7861598, Boett nr. 15200, herrur, 34 mm, stål, automatisk, safirglas (borttagen datumförstoring), datum, Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78350-U4/557 B, ca 1998.