Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 19 november 2020
RING, 18K vitguld med 9 rubiner 1,48 ctv 14 briljanter 0,13 ctv TW(G)/VS, storlek 16,75 mm
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,20 ct, ca W(H)/VVS, stl 16,25 mm, vikt 2,3 g.
GERT THYSELL, armring, silver, rutilkvarts, Gussi, Malmö 1970, innermått 6,7 x 6,5 cm, vikt 30,7 g.
RING, platina, odlad pärla, baguetter ca 0,10 ctv, stl 18,75 mm, vikt 3,1 g, tunn ringskena.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 briljantslipaed diamanter ca 0,40 ctv, Stockholm 1966, stl 16,75 mm, vikt 4,5 g.
PÄRLCOLLIER, doserat, odlade pärlor ca 5,4 - 8,6 mm, lås i 18K vitguld med blå safir samt rosenstenar, säkerhetskejda i 18K guld, längd 43 cm, knutet, vikt 23,9 g, 1 rosensten saknas.
HÄNGE, 18K vitguld, tanzanit ca 2,50 ct, 22 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, längd 2,2 cm, vikt 2,9 g, tanzanit med nagg på undersidan.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, tanzanit ca 2,50 ct, 20 briljante ca 0,40 ctv, ca Light Brown/SI-P, stl 17,75 mm, vikt 5,3 g, diamanter med nagg och skador, svaga fattningar.
RING, 14K guld, tanzanit ca 3,00 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 16,25 mm, vikt 4,0 g., tanzanit med nagg, diamanter med nagg, svaga fattningar.
ENGELBERT, hänge, 18K guld, triangelslipad rökkvarts, mått 40 x 25 mm, vikt 6,9 g, nagg på ett hörn, sliten bordsfasett.
KARL LAINE, hänge/kedja, oxiderat sterlingsilver, bergkristall, justerbar längd 44, 42 cm, vikt 4,7 g.
KARL LAINE, hänge/kedja, oxiderat sterlingsilver, bergkristall, längd 47,44, 41 cm, vikt 5,0 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv ca W/SI, delvis matterad, höjd 18 mm, vikt 5,2 g.
PÄRCOLLIER, 7 rader, odlade barocka sötvattenspärlor, svarta kulor, förgyllt lås, längd 48 cm, vikt 58,0 g, förgyllningen har delvis släppt.
PÄRCOLLIER, 4 rader, odlade barocka sötvattenspärlor, dobbar som passar Ole Lynggaard, längd 46 cm, vikt 118,1 g.