Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 19 november 2020
PÄRLCOLLIER, färgade odlade sötvattenspärlor, runda och knappformade, lås samt detaljer i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 51 cm.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca W-TCa/P, vikt 1,4 g, stift, båda diamanterna har små nagg på kuletten.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca Cr/VVS-VS, 24 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, vikt 1,5 g, stift, några sidostenar har nagg på kronan.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, cubic zirkonia, krokar, längd 3 cm, vikt 3,5 g.
PÄRLCOLLIER, barocka odlade sötvattenspärlor, lås samt detaljer i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 53 cm.
MANSCHETTKNAPPAR, sterlingsilver, emalj, golfare, diameter 18 mm, vikt 9,1 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, fasetterade färgade Smaragder av lägre kvalitet, stift, längd 3 cm, vikt 2,5 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, doserade ca 11,5 - 13,5 cm, knutet, magnetlås i sterlingsilver, längd 42 cm.
COLLIER, odlade sötvattenspärlor, onyx, lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 64 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor samt keshipärlor, lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 56 cm.
RING, sterlingsilver delvis förgyllt, odlad färgad pärla, Ädla Ting Maria Börjesson, Norrköping 2001, stl 18,5 mm, vikt 21,3 g, repig.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,38 ctv, g Dahlgren, Malmö 1976, ca W/VS, stl 18,75 mm, vikt 3,4 g, slitna fattningar.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljant ca 0,20 ct, ca Cr/VS, kedja 40 cm, vikt 3,2 g.