Avslutad | Moderna – Lördag 7 november 2020
RING, 18K vitguld, oxiderat, briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, stl 16,75 mm, vikt 17,2 g.
RING, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 12,8 g.
HÄNGE/KEDJA, sterlingsilver, delvis förgylld, bergskristall, Rolf Karlsson, Grillby 1991, höjd på hänget 10,9 mm, längd på kedjan 51 cm, vikt 56,0 g.
RING, sterlingsilver, delvis förgylld, Rolf Karlsson, Grillby 1982, stl 16,25 mm, vikt 14,7 g.
RING, 18K roséguld, briljantslipade diamanter 0,10 ct, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,2 g.
MARIA NILSDOTTER, armband, sterlingsilver, längd 17-22 cm, vikt 27,0 g, originaletuietui, ytterkartong.
MARIA NILSDOTTER, örhängen, sterlingsilver, 10 diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS, hästskor, stift, vikt 1,4 g, originaletui, ytterkartong.
MARIA NILSDOTTER, ring, sterlingsilver, bulldog, stl 17,75 mm, vikt 14,4 g, originaletui, ytterkartong.
MARIA NILSDOTTER, örhängen, sterlingsilver, 2 citriner, stift, vikt 2,0 g, originaletui, ytterkartong.
MARIA NILSDOTTER, ring, förgyllt silver, svarta spineller, stl 19 mm, vikt 4,4 g, originaletui, ytterkartong.
TIFFANY & CO, armring, Tiffany T Wire Bracelet, 18K vitguld, stl M (6x5 cm), vikt 9,0 g, originaletui och kartong, skev och slitage.
Visa varaSmycken Påhängen
OLE LYNGGAARD, påhänge, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,01 ct, ca TW/VS, vikt 4,2 g, etui.
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,73 ct, Fancy Gray/SI2, GIA certifikat 16844664, 92 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCr(F-I)/VS-SI, en diamant P, stl 17 mm, vikt 5,6 g.
RING, 18K vitguld, 14 prinsesslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca W(H)/SI, stl 17 mm, vikt 10,9 g.
LAPPONIA, collier, sterlingsilver, Barbarella, Björn Weckström för Lapponia, Finland 1972, höjd på hänget 9 cm, längd på kedjan 70 cm, vikt 58,5 g.