Avslutad | Moderna – Lördag 7 november 2020
TIFFANY & CO, hänge/kedja, sterlingsilver, Please Return To Tiffany, berlock med bokstaven J, längd 41 cm, vikt 2,8 g, originaletui, smyckespåse.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,46 ct, ca TW(G)/SI1, GIA laserinskription 2194933840, stl 16,25 mm, vikt 2,6 g, GIA Dossier.
RING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 1,11 ctv, ca R(E)/VVS2, Bo Almén, Stockholm, stl 17 mm, vikt 17,7 g, 1 diamant har nagg på kuletten, certifikat.
CLAES GIERTTA, ring, 18K vitguld, vit opal ca 19,5x13,5 mm, 6 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW/VS, Stockholm, vikt 21,7 g, storlek ca 17,5 mm (storleksändrad), storleksförminskande inlägg täcker årsstämpel och signatur. (d)
ALLIANSRING, platina, 12 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW-W/SI, stl 16,75 mm, vikt 3,6 g.
RING, 18K roséguld, 110 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-W/VS-P, stl 17,25 mm, vikt 5,2 g.
RING, platina, 43 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 5,6 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 117 briljantslipade diamanter ca 0,99 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 25 mm, längd på kedjan 46 cm, vikt 4,8 g.
RING, 18K roséguld, 54 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/VS-P, stl 15,25 mm, vikt 2,2 g.
RING, platina, 3 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 15,75 mm, vikt 5,1 g.
RING, 18K vitguld, delvis förgylld, kuddslipad diamant 0,71 ct, Light Yellow(Y-Z)/SI1, GIA Dossier 2176314615, 18 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca gula/VS-SI, 36 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,8 g, en av de små gula diamanterna har ett litet nagg på kronan.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld/guld, 50 briljantslipade diamanter ca 0,83 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stift, vikt 4,0 g.
COLLIER, 18K vitguld, 35 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stjärnor, vikt 7,2 g.
COLLIER, 18K vitguld,15 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, ca W/VS-SI, stjärna, vikt 4,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, arbetad yta, rosenslipade diamanter, krokar, höjd 23 mm, vikt 4,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 10 briljantslipde ca 0,10 ctv, Yukiko, stift, höjd 22 mm, vikt 9,3 g.