Avslutad | Klassiska – Lördag 26 september 2020
COLLIER, kulor, granater, svagt doserade, lås i 18K guld, med granat, längd 50 cm, vikt 28,8 g.
BESTICKSERVIS, silver, 60 delar, modell Chippendale, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 efterrättsgafflar, 12 efterrättsknivar, 12 efterrättsskedar, GAB, Eskilstuna 1970-1980-tal, totalvikt 2120,7 g, i lindor.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, 24 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, stift, vikt 2,3 g, 7x7 mm stora.
RING, 18K roséguld, droppslipad diamant ca 0,61 ct, ca Ca(N)/P1, bruna serien, 28 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,4 g, mittstenen har skada vid rondisten, en sidosten skadad och en har nagg.
BROSCH, 18K guld, antik, Sverige 1700-tal, otydliga stämplar, 5,5x3 cm, vikt 8,2 g, tennlödningar, skador, senare nål.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS-P, stl 17,25 mm, vikt 5,4 g.
KUTCHINSKY, brosch, 18K guld, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 1,26 ctv, smaragder, rubiner, safirer, London, längd 7,1 cm, vikt 24 g, ett par diamanter med skador.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 14,3 g.
RING, 18K guld, navettslipad safir, 64 briljantslipade diamanter ca 2,75 ctv, ca W/VS, stl 16,25 mm, vikt 6,3 g, flera diamanter med skador.
ÖRHÄNGEN, platina/18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VS1-VS2, 10 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W(F-H)/VS-SI, Erik Thomassons Guld- & Juvelfirma, Stockholm 1946, längd 3,0 cm, vikt 6,7 g, skruvstift.
TRESTENSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanater ca 0,92 ctv, ca River-TW/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 4,7 g, en diamant har inneslutning som når ytan.
RING, 18K guld, blå topaser, onyx, 12 briljanter ca 0,12 ctv, stl 17,5 mm, vikt 10,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-TCr/SI, vikt 3,0 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 50 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS, längd 45 cm, vikt 7,2 g.
COLLIER, 18K vitguld, odlad pärla ca 7,8 x 7,0 mm, 25 briljant- och äldre briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-W(F-H)/VS, längd 41 cm, vikt 6,2 g, två diamanter med små nagg på rondist.
BROSCH, 14K guld, antik- och rosenslipade diamanter, mått 20x18 mm, vikt 3,6 g, senare broschnål i 18K guld, en fattning senare med paste, en klo av, några diamanter med skador och nagg.
ÖLSTOP, silver, på tre kulfötter delvis förgyllt, C G Hallberg, Stockholm 1952, höjd 16,5 cm, vikt 471,1 g, gravyr.
CARMOSÉRING, 18K vitguld/platina, navettslipad diamant ca 2,30 ct, ca Light Yellowish Brown/VVS2, 22 gammal- och åttkantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 16 mm, vikt 3,3 g, mittstenen har nagg på ena hörnet.
K ANDERSON, bonbonjär, silver, Jugend, Stockholm 1918, höjd 11 cm, diam 12,5 cm, vikt 230 g, gravyr i botten.