Avslutad | Klassiska – Lördag 26 september 2020
BROSCH, silver/18K guld, 3 st mabépärlor, briljantslipade diamanter ca 0,53 ctv, Sverige 1957, höjd 37 mm, vikt 14,5 g, en pärla med skada.
COLLIER, lapis lazuli, kulor, ca 12 mm, lås i 18K guld, cabochonslipd safir ca 5,5 ct, briljantslipade diamanter ca 2,10 ctv, ca TW/VS, längd 47,5 cm, vikt 96 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, bergkristall, rubiner, briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca W-Cr/VS-SI, höjd 45 mm, vikt 7,5 g, stift.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-CR/ VS-P, stl 18,25 mm, vikt 4,5 g.
COLLIER, fjäril, 18K roséguld, 45 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW(F-G)/SI-P, längd 40/41,5 cm, vikt 3,9 g.
RING, 18K guld, 20 rosa safirer ca 0,34 ctv, 22 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 7,1 g.
HÄNGE, 18K vitguld, triljantslipad diamant ca 0,20 ct samt 30 briljanter ca 0,33 ctv ca TW-W/VS, vikt 2,5 g
RING, 18K guld, delvis rodinerat, dropp - och briljantslipade diamanter ca 0,91 ctv, ca LY/VS samt ca Cr/SI, stl 17 mm, vikt 3,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppslipade smaragder, briljant - och åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stift, höjd 26 mm, vikt 8,4 g, smaragderna med inneslutningar som når ytan, nagg.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 84 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-W/VS, längd 17,5 cm, vikt 7,9 g.
COLLIER, 4 - radigt, 18K guld, ljusblå emalj, antikslipad diamant ca 0,15 ct, låset är stämplat Stockholm 1798, antikt, senare kedjor, längd 37 cm, vikt 21,9 g, emaljskador, diamanten med skada.
HÄNGE, 14K guld, målat porträtt, orientaliska pärlor, hårgömma, antik, höjd 17 mm, vikt 2,9 g.
BROSCH, 14K guld, orientaliska pärlor, blå emalj, rosenslipade diamanter, antik, höjd 48 mm, vikt 8 g.
COLLIER, 18K vitguld/guld, 8 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca TW-TCr/SI-P, längd 41 cm, vikt 3,4 g.
CARMOSÈÖRHÄNGEN, 18 vitguld, rubiner ca 1,27 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca W-Cr/P, vikt 2,4 g, stift.
RING, 14K vitguld, navettslipad diamant ca 0,90 ct ca W(H)/VS1, 5 briljantslipade diamanter 0,10 ctv, stl ca 16,5- 17 mm, vikt 7,2 g.
HÄNGE, 18K guld, kors, 36 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca W-TCa/P, höjd 3,1 cm, vikt 2,4 g.