Avslutad | Klassiska – Lördag 26 september 2020
MATSILVER, 36 delar, svenk rund, 9 matgafflar, 9 matknivar, 9 matskedar, 9 efterrättsskedar.
RING, platina, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca TW(F-G)/VS, stl 17,75 mm, vikt 14,3 g, diamanten med nagg på kuletten.
COLLIER, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, längd 42,5 cm, vikt 48,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca W/SI, stift, höjd 34 mm, vikt 5,7 g, en diamant med nagg på kuletten.
RING, 18K vitguld, carréslipad safir, 16 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca Ca-LY/SI-P, stl 17 mm, vikt 10,2 g, en diamant är skadad.
RING, 18K vitguld, carréslipade rubiner, 34 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-TCa/VS-SI, vikt 10,2 g, ett par diamanter med skador och nagg, en rubin med skada, två rubiner med nagg.
BESTICKSERVIS, 44 delar, Rosenholm, silver, 12 bordsknivar, 13 bordsgafflar, 12 bordsskedar, 6 kaffeskedar, 1 smörkniv, GAB, Eskilstuna 1970-tal, vikt 1891,4 g, schatull.
COLLIER, 18K vitguld, odlad south sea pärla ca 12,7 mm, off round, briljanter ca 0,75 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, längd 42 cm, vikt 12,8 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, W-TCr(H-I)/VS-SI stl 17 mm, vikt 3,2 g.
ROBERT HENNELL, sockerskål, silver, på fot, genombruten dekor, hänkle, blå glasinsats, London 1788, höjd 17,5 cm, vikt 207,2 g, glas med spricka samt små nagg.
ARMBAND, 18K guld, arbetad yta, Celin Gastone, Italien, Vicenza 1960-tal, längd 18,5 cm, vikt 29,9 g, minimala bucklor.
Ädelstenar Safirer
OBEHANDLAD FÄRGVÄXLANDE SAFIR, kuddslipad, 2,09 ct, rosa till rosa-lila, IGI certifikat 365919370, plomberad, skev kulett, naturlig hålighet på kronan.
ARMBAND, 18K guld, 18 briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv ca W/SI, längd 17,5 cm, vikt 9,3 g.
BESTICKSERVIS, 24 delar, silver, förgylld metall, Svensk importstämpel, längd 13,7-14,5 cm, vikt 463,9 g, minimala bucklor på några skaft, etui.
GEORGE JENSEN, tårtspade, nr 42, sterlingsilver, Danmark efter 1945, längd 20 cm, vikt 65,6 g, etui.
LARS WILHELM DAHLBERG, saltkar, ett par, snäckformade, på fyra kulfötter, Kristianstad 1888, höjd 9,5 cm, vikt 160,1 g, ena med fylld botten, små bucklor på foten.
ARMBAND, 18K vitguld, 25 briljantslipade diamanter ca 1,61 ctv, ca Cr-Ca/VS-SI, 58 x 51 mm, vikt 18,8 g.