Avslutad | Klassiska – Lördag 26 september 2020
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 akvamariner ca 1,22 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W-Cr/P, vikt 2,0 g, stift.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, akvamarin ca 1,18 ct, briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W-Cr/P, höjd 19 mm, kedja 44 cm, vikt 2,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 akvamariner ca 4,82 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W-CR/P, vikt 4,1 g, stift.
BROSCH, 18K guld, 3 ametister, 6 odlade pärlor, C.F. Carlman, Stockholm 1949, vikt 19,2 g.
MATSILVER, fiskbestick, sterlingsilver, 24 delar, Danmark, Köpenhamn 1919, Jugend, gröna filtdukar.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,70 ct enligt gravyr, ca TCa(K)/SI1, Rosengren & Eriksson, Stockholm 1961, stl 16,5 mm, vikt 2,5 g.
DIAMANT, gammalslipad, 1,13 ct, TCa(L)/VS2, slitage på vissa fasettkanter, inverterad natural vid rondisten.
DIAMANTER, ett par, antikslipade, 0,91 ctv, TCr-TCa(I-K)/VS-SI, båda diamanterna har naturaler vid rondisten och inverterade naturaler på kronan.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 58 briljanter ca 1,15 ctv, ca TW/VS, Italien, vikt 15,3 g, clips/stift, en diamant skadad, en diamant med nagg invid bordet.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, hjärtslipad diamant ca 0,40 ct, ca TW/VS, längd 44 cm, vikt 3,6 g.
CARMOSÉRING, 14K vitguld, ametist, 32 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 3,1 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, ca 12 - 12,5 mm, kullås i 18K guld 12,9 mm, längd 44 cm, vikt 84 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, Tahitipärlor ca 9,75 - 10,0 mm, stift, stopp i gummi, vikt 3,2 g.
JOHAN PETTERSEN, bägare, silver, invändigt förgylld, Söderhamn 1767, höjd 9 cm, vikt 65,6 g, mindre bucklor.
RING, 18K guld, ovalslipad rubin ca 1,10 ct, 26 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 5,4 g, rubinen har en liten skada vid rondisten, en diamant har nagg på kuletten.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld/platina, 15 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, längd 40 cm, vikt 6,4 g.