161 - 180 av 236
1...8910...12 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 28 november 2020

Klubbad för

GEORG JENSEN, collier, nr 273, sterlingsilver, Henning Koppel, ca 1960, längd 45 cm, vikt 104,1 g.

Utrop: 9 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 64 rosalila safirer ca 15 ctv, franska kontrollstämplar, höjd 65 mm, vikt 14,9 g, några safirer med nagg och slitna fasettkanter, snurrebussar i 20K guld, etui.

Utrop: 26 000 kr

GEORG JENSEN, collier, nr 169, sterlingsilver, hänge, nr 135, Drops, sterlingsilver, ametister, formiven av Torun Bülow-Hübe ca 1960, höjd 95 mm, total vikt 61,8 g.

29 000 kr

Utrop: 23 000 kr

Silver Etui

ETUI, silver, emalj, safir, invändigt förgylld, troligen Tyskland, 85x70 mm, vikt 122,4 g, mindre repor, gravyr.

Utrop: 5 200 kr

DIOR, örhängen, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca River-TW(E-F)/VVS-VS, refnr D5457, diameter 47 mmm, vikt 22,8 g, stift.

Utrop: 32 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 7,35 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 18 cm, vikt 70,5 g.

Utrop: 75 000 kr

GEORG JENSEN & WENDEL, 6 efterrättsskedar, Konge, sterlingsilver, 1945-51, längd 14,5 cm vikt 177,0 g.

2 700 kr

Utrop: 2 300 kr

GEORG JENSEN, bestickservis 18 delar, Konge, sterlingsilver, 6 dessertknivar, 6 dessertgafflar, 6 kaffeskedar, efter 1945, längd 11, 14 och 16,5 cm, vikt 491,3 g.

5 300 kr

Utrop: 6 000 kr

RING, 18/9K vitguld, 3 safirer 0,78 ctv, 6 gammalslipad diamanter ca 0,45 ctv, ca W-TCa/VS-P, stl 17+ mm, vikt 3,1 g, två diamanter skadade, några diamanter med nagg, lagningar.

Utrop: 11 600 kr

BROSCH, 18K guld/platina, kuddslipad krysoberyll ca 10,0 ct, rosenslipade diamanter ca 0,40 ctv, längd 70 mm, vikt 9 g, krysoberyllen har repor och mindre nagg.

20 500 kr

Utrop: 13 600 kr

GUBELIN, hänge, 18K guld/vitguld, åttkantslipade diamanter, höjd 39 mm, vikt 11,5 g. Kedja i 18K vitguld, längd 65 cm, vikt 4,8 g.

12 000 kr

Utrop: 13 200 kr

BROSCH, platina, gammal - och rosenslipade diamanter ca 3,47 ctv, ca W/VVS-SI, omkring 1900, längd 58 mm, vikt 10,2 g, en diamant med skada.

Utrop: 25 000 kr

ARMBAND, 14K rodinerat guld, 16 safirer ca 8,50 ctv, 64 baguetteslipade diamanter ca 1,28 ctv, ca TW-W/VS-P, London, längd 17,5 cm, vikt 15,2 g, några diamanter skadade, några safirer med nagg.

Utrop: 26 000 kr

RING, 18K guld, droppslipad rubin ca 0,50 ct, droppslipad safir ca 1,70 ct, åttkantslipade diamanter, ca 0,06 ctv, stl 18,75 mm, vikt 7,2 g.

13 000 kr

Utrop: 14 600 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 1,37 ctv, ca TW-TCa/SI-P, stl 17,75 mm, vikt 3,3 g.

Utrop: 18 000 kr

THEO FENNELL, collier, Ampoule, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, London 2007, längd 48,5 cm, vikt 21,8 g, öppningsbar flaska.

Utrop: 38 000 kr

RING, platina, smaragdslipad colombiansk smaragd 3,40 ct, GCS certifikat 78152-83, minor clarity enhancment, 12 gammalslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-Ca/SI-P, franska stämplar, stl 17,5 mm, vikt 5,9 g, några diamanter har skador och nagg.

Utrop: 130 000 kr

FRUKTKNIVAR, 18 st, silver, pärlemor, Frankrike, omkring 1900, längd 20,5 cm, vikt 769,6 g, monogram.

Utrop: 3 400 kr

GEORG JENSEN, 3 marmeladskedar och 1 sockertång, Konge, sterlingsilver, 1930-44 samt efter 1945, längd 9 och 11,5 cm, vikt 110,3 g.

3 300 kr

Utrop: 1 700 kr

RING, 18K guld/vitguld, ovalslipad safir ca 1,14 ct, 24 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 6,5 g.

Utrop: 11 400 kr