Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 28 november 2020
GEORG JENSEN, collier, nr 273, sterlingsilver, Henning Koppel, ca 1960, längd 45 cm, vikt 104,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 64 rosalila safirer ca 15 ctv, franska kontrollstämplar, höjd 65 mm, vikt 14,9 g, några safirer med nagg och slitna fasettkanter, snurrebussar i 20K guld, etui.
GEORG JENSEN, collier, nr 169, sterlingsilver, hänge, nr 135, Drops, sterlingsilver, ametister, formiven av Torun Bülow-Hübe ca 1960, höjd 95 mm, total vikt 61,8 g.
Silver Etui
ETUI, silver, emalj, safir, invändigt förgylld, troligen Tyskland, 85x70 mm, vikt 122,4 g, mindre repor, gravyr.
DIOR, örhängen, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca River-TW(E-F)/VVS-VS, refnr D5457, diameter 47 mmm, vikt 22,8 g, stift.
ARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 7,35 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 18 cm, vikt 70,5 g.
GEORG JENSEN & WENDEL, 6 efterrättsskedar, Konge, sterlingsilver, 1945-51, längd 14,5 cm vikt 177,0 g.
GEORG JENSEN, bestickservis 18 delar, Konge, sterlingsilver, 6 dessertknivar, 6 dessertgafflar, 6 kaffeskedar, efter 1945, längd 11, 14 och 16,5 cm, vikt 491,3 g.
RING, 18/9K vitguld, 3 safirer 0,78 ctv, 6 gammalslipad diamanter ca 0,45 ctv, ca W-TCa/VS-P, stl 17+ mm, vikt 3,1 g, två diamanter skadade, några diamanter med nagg, lagningar.
BROSCH, 18K guld/platina, kuddslipad krysoberyll ca 10,0 ct, rosenslipade diamanter ca 0,40 ctv, längd 70 mm, vikt 9 g, krysoberyllen har repor och mindre nagg.
GUBELIN, hänge, 18K guld/vitguld, åttkantslipade diamanter, höjd 39 mm, vikt 11,5 g. Kedja i 18K vitguld, längd 65 cm, vikt 4,8 g.
BROSCH, platina, gammal - och rosenslipade diamanter ca 3,47 ctv, ca W/VVS-SI, omkring 1900, längd 58 mm, vikt 10,2 g, en diamant med skada.
ARMBAND, 14K rodinerat guld, 16 safirer ca 8,50 ctv, 64 baguetteslipade diamanter ca 1,28 ctv, ca TW-W/VS-P, London, längd 17,5 cm, vikt 15,2 g, några diamanter skadade, några safirer med nagg.
RING, 18K guld, droppslipad rubin ca 0,50 ct, droppslipad safir ca 1,70 ct, åttkantslipade diamanter, ca 0,06 ctv, stl 18,75 mm, vikt 7,2 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 1,37 ctv, ca TW-TCa/SI-P, stl 17,75 mm, vikt 3,3 g.
THEO FENNELL, collier, Ampoule, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, London 2007, längd 48,5 cm, vikt 21,8 g, öppningsbar flaska.
RING, platina, smaragdslipad colombiansk smaragd 3,40 ct, GCS certifikat 78152-83, minor clarity enhancment, 12 gammalslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-Ca/SI-P, franska stämplar, stl 17,5 mm, vikt 5,9 g, några diamanter har skador och nagg.
FRUKTKNIVAR, 18 st, silver, pärlemor, Frankrike, omkring 1900, längd 20,5 cm, vikt 769,6 g, monogram.
GEORG JENSEN, 3 marmeladskedar och 1 sockertång, Konge, sterlingsilver, 1930-44 samt efter 1945, längd 9 och 11,5 cm, vikt 110,3 g.