Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 28 november 2020
ARMBAND, 18K roséguld, ovalslipade rosa safirer ca 29,3 ctv, briljantslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca TCr-Cr/SI-P, längd 18 cm, vikt 24,9 g.
J E SKREIJ, kandelabrar, ett par, silver, arbetat yta, Falun 1931, höjd 29 cm, vikt 881,3 g.
RING, 18K vitguld, kuddslipad obehandlad rubin 2,45 ct, GCS certifikat 79195-51, sköldslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,0 g, rubinen har naturlig hålighet och nagg.
RING, 18K guld, möjligen orientalisk pärla ca 8,8 x7,6 mm, 14 gammalslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca W-Cr/SI-P, 1900-talets första hälft, stl 17,5 mm, vikt 3,3 g, pärla med mindre ytfel, en diamant med nagg.
RING, platina, ovalslipad obehandlad safir 2,65 ct, GRS certifikat 2011-011530, 52 briljantslipade diamanter 1,20 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 9,7 g, safiren har små nagg på kronan, några diamanter har nagg på kuletten.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 110 prinsesslipade diamanter ca 6,50 ctv, ca TW-W/VS, stift, höjd 21 mm, vikt 16,7 g.
MARGARETABÄGARE, silver, invändigt förgylld, import Hovjuvelerare G A Dahlgren, Malmö 1929, diam 15 cm, höjd 11,5 cm, vikt 393,6 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, smaragdslipad diamant ca 1,68 ct, ca W(H)/VVS1, stl 16,75 mm, vikt 12,1 g.
WIWEN NILSSON, collier, 18K guld, ring och stavlänk, signerad, Lund 1974, längd 43,5 cm, vikt 33,4 g. (d)
WIWEN NILSSON, brosch, Trana, sterlingsilver, nr L43, signerad, Lund 1969, 70x30 mm, vikt 14,1 g. (d)
RING, 14K guld/platina, smaragdslipad smaragd ca 1,20 ct, antik- gammal- och rosenslipade diamanter, antik, stl 16 mm, vikt 2,8 g, smaragden har nagg på kronan och skada på paviljongen, några diamanter har nagg och skador.
ARMBAND, 18K vitguld, ca 133 briljant- och baguetteslipade diamanter ca 6,42 ctv, ca CR-LB/SI, längd 18,5 cm, vikt 30,1 g.
BROSCH, platina, 4 dropp- och 5 gammal- och äldre briljantslipade diamanter, ca 225 mindre åttkant-, baguette- och briljantslipade diamanter, totalt ca 7,50 ctv, ca W-CR/VS-P, 3 droppslipade diamanter är skadade och en sitter löst i sin fattning, skador, nagg, mått 7,6 x 3,0 cm, nåldel i vitguld, vikt 33,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade South Seapärlor ca 14-15,5 mm, droppform, 18 prinsesslipade blå safirer ca 3,25 ctv, höjd 5 cm, vikt 15,0 g.
Smycken Pärlhänge
HÄNGE, 18K vitguld, droppformad Tahitipärla ca 19,5 x 14,25 mm, 13 briljantslipade diamanter 0,43 ctv, W/VS, enligt gravyr, höjd 3,2 cm, vikt 8,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, ca 512 rosa safirer ca 10 ctv, 2 boutonformade odlade pärlor ca 10,5 x 12,5 mm, vikt 13,9 g.