Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 28 november 2020
DAVID ANDERSEN, armring, 18K guld/platina, antikslipad diamant ca 0,40 ct, ca TW/VS, kuddslipad rubin ca 0,60 ct, rosenslipade diamanter, Norge, antik, stl 6,5x5,5 cm, vikt 18,8 g, den antikslipad diamanten rör sig i fattningen, rubinen är skadad.
ÖRHÄNGEN, sköldpaddskal, inläggningar i 18K guld och silver, antika, höjd 75 mm, vikt 12,2 g, senare krokar, en silverblomma saknas.
GOUDJI, brosch, förgyllt silver, ebenholtz, bergkristall, Paris, längd 9,5 cm, vikt 45,6 g.
RING, 18K vitguld, blå safir ca 3,60 ct, 8 briljant- och 8 baguetteslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 9,8 g, en briljantslipad diamant skadad.
RING, 18K vitguld, navettslipad diamant ca 1,28 ct, ca TW(G)/VS1, 14 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW-W/VS, Ge-Kå Kaplans, Stockholm 1970, stl 17,25 mm, vikt 6,5 g, litet nagg på rondist.
HÄNGE/BROSCH, 18K vitguld, bruna cch vita briljant -, navette - och åttkantslipade diamanter ca 3,50 ctv, ca TW-W/VVS-VS, höjd 41 cm, vikt 13,2 g. Den största stenen är ca 0,70 ct.
CARTIER, armband, Penelope, 18K guld, serienummer 751959, franska stämplar, bredd 20 mm, längd 20,5 cm, vikt 65,8 g, certifikat.
RING, platina, 17 äldre briljant- och briljantslipade diamanter ca 2,20 ctv, ca TW-W/VS-P, Erik Samuelsons Guldsmedsaffär, Stockholm 1948, stl 18,75 mm, vikt 10,3 g, liten spricka i ringskena, ringskenan är något skev.
Visa varaSmycken Örhängen
CARMOSÉRING, 18K vitguld, cabochonslipad grön turmalin ca 10,94 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 1,02 ctv, ca W-Cr/SI, stl 17,25 mm, vikt 9,4 g, en diamant med nagg på kuletten, turmalinen med inneslutning som når ytan.
WIWEN NILSSON, collier, sterlingsilver, ring- och stavlänk, signerat, Lund 1969, längd 45 cm, vikt 44,7 g. (d)
WIWEN NILSSON, armband, sterlingsilver, ring- och stavlänk, signerat, Lund 1969, längd 19 cm, vikt 18,9 g. (d)
OLE LYNGGAARD, ring, Lotus Large, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,66 ctv, TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 10,2 g, originaletui.
Smycken Enstenshänge
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld/vitguld, droppslipad diamant ca 2,65 ct, ca TW(G)/VS2-SI1, hängets höjd 2,1 cm, 3 rader ankarlänk, kedjans längd 42 cm, vikt 12,9 g, planslipad kulett.
RING, platina, smaragdslipad colombiansk smaragd ca 10,4 ct, GCS certifikat 80239-90, trapetslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 13,2 g, smaragden har liten skada vid rondisten.
ARMBAND, 18K vitguld, 21 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca W/SI, 57 x 47 mm, vikt 92,4 g.