Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 september 2020
ARMRING, 14K guld, säkerhetskedja, öppningsbar, innermått 5,5 x 6,2 cm, vikt 6,4 g, gravyr.
ISAAC COHEN, enstensring, silver, bergkristall, 1968, stl 16 mm, vikt 7,0 g, nagg nära stenens bord.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljanstlipade diamanter 0,30 ctv enligt gravyr, ca W(H)/P1, stl 14,75 mm, vikt 2,9 g, gravyr.
ENSTENSHÄNGE MED KEDJA, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,10 ct, ca W/P, kedja 40 cm, vikt 1,4 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca TW(G)/P, kedja 40 cm, vikt 1,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-TCr/P, vikt 1,5 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 smaragder ca 0,19 ctv, 24 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W-Cr/P, vikt 2,3 g, stift.
Ädelstenar Safirer
SAFIRER, 12 st, ovalslipade, 17,07 ctv, ca 8x6 mm, några har nagg och slitage på fasettkanter.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljant och baguetteslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TW-TCr/VS-P, höjd 16 mm, kedja 40 cm, vikt 1,7 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca W-Cr/P, höjd 14 mm, kedja 40 cm, vikt 1,9 g.
HULCHI BELLUNI, alliansring, 18K vitguld, 23 briljantslipade diamanter 0,17 ctv ca TW(G)/VS, stl 17,75 mm, vikt 2,g , certifikat
HULCHI BELLUNI, alliansring, 18K guld, 23 briljantslipade diamanter 0,17 ctv, TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 1,9 g, certifikat.
HULCHI BELLUNI, alliansring, 18K guld, 23 briljantslipade diamanter 0,17 ctv, TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 2,1 g, certifikat.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW-W/P, höjd 15 mm, kedja 40 cm, vikt 1,7 g.
COLLIER, platina, briljantslipad diamant ca 0,16 ct ca TCr(I)/VS, längd 39 cm, vikt 2,3 g.