Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 september 2020
Silver Vas
VAS, sterlingsilver, London 1889, längd 16 cm, vikt 269,6 g, fylld fot, bucklor på foten.
ARMBAND, sterlingsilver, Finndeer art design, Matti Hyvärinen, längd 18,5 cm, vikt 26,0 g.
BROSCH, sterlingsilver, Finndeer art design, Matti Hyvärinen, längd 5,6 cm, vikt 5,6 g.
COLLIER, sterlingsilver, Finndeer art design, Matti Hyvärinen, längd 52 cm, vikt 17,0 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, Finndeer art design, Matti Hyvärinen, längd 26 mm, vikt 2,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 31 briljanter ca 0,60 ctv, ca W-TCa/SI-P, stl 17 mm, vikt 1,5 g, några diamanter med nagg och skador, undermåliga fattningar, Kaplans kan ej reparera denna.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 31 briljanter ca 0,60 ctv, ca W-TCa/SI-P, stl 17 mm, vikt 1,6 g, några stenar med nagg och skador, undermåliga fattningar, Kaplans kan ej reparera denna.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 32 diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCr/VS-P, stl 17 mm, vikt 1,6 g, ett par diamanter är åttkantslipade.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad safir ca 1,20 ctv, 14 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 4,7 g.
SANDSTRÖM DE WIT, hänge/kedja, sterlingsilver, hänge 32 x 13 mm, längd kedja 41 cm, vikt 10,3 g, kedja endast stämplad 925.
HÄNGE/KEDJA, stjärna, 18K vitguld, 30 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-TCr/SI, längd 42 cm, vikt 6,2 g.
ENGELBERT, alliansring, 18K guld/vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS, Stigbert, Stockholm 1976, stl 16,5 mm, vikt 2,4 g.
ENGELBERT, 2 st, ringar, 18K guld/vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca TW/VS, Stockholm 1988 och 1992, stl 17,5 mm, vikt 6,3 g.
ENGELBERT, ring, 18K vitguld/guld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,3 g.
ENGELBERT, 2 st, ringar, 18K guld/vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, stl 17 - 17,5 mm, vikt 6,3 g.