Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 september 2020
RING, 18K vitguld, 45 briljantslipade diamanter 0,40 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 2,0 g.
RAM, silver, blomstermönster, plats för två fotografier, engelska stämplar, storlek 10 x 7 cm.
Ädelstenar Turmaliner
TURMALIN, rektangulärt slipad, 4,31 ct, mörkrosa, 10,8x7,0x6,3 mm, slitna fasettkanter.
S EGGER, alliansring, 18K vitguld 5 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W(H)/VS, Stockholm 1973, stl 17 mm, vikt 4,2 g.
RING, 14K vitguld, rubiner, 35 baguettslipade diamanter ca 0,85 ctv ca W/SI, stl 17 mm, vikt 7,9 g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ovala blå safirer ca ,24 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, höjd 9 mm, stift, vikt 2,4 g.
MOCCASKEDAR, 12 st, förgyllt sterlingsilver, emalj, TH Marthinsen, Norge, längd 10 cm, vikt 95,6 g, etui.