Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 september 2020
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,19 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 2,7 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W/VS-P, stl 17,5 mm, vikt 3,6 g, slitage, en diamant är skadad.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stift, vikt 1,5 g.
COLLIER, 18K guld, odlade pärlor, behandlad rubiner, turmaliner, längd 40 cm, vikt 12,2 g.
ENGELBERT, ring, 18K vitguld, rubiner, Stockholm 1982, stl 16,75 mm, vikt 2,8 g, rubinerna har något slitna fasettkanter.
HÄNGE, 18K guld, intaligo i karneol, H. Karefelt, Stockholm 1927, mått 33x14 mm, vikt 2,6 g.
PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenspärlor ca 7,5-8,0 mm, lås i 18K guld med carréslipad safir och rubin samt 8 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, längd 42 cm, vikt 33,3 g.
Smycken Pärlarmband
PÄRLARMBAND, odlade saltvattenspärlor, ca 7,5-8,0 mm, lås i 18K guld/vitguld med briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, längd 18 cm, vikt 15,2 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor, 4 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW-TCa/VS, höjd 32 mm, vikt 4,2 g.
Smycken Pärlhänge
PÄRLHÄNGE, 18K vitguld, odlad saltvattenspärla ca 9,5 mm, 3 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W-TCr/VS, höjd 16,5 mm, vikt 2,1 g, diamanterna har nagg på kuletterna.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W-Cr/VS, Wissings Guld, Linköping 1991, stl 16,75 mm, vikt 6,2 g, en diamant har inverterad natural vid rondisten.
RING, 18K vitguld, 4 smaragder, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 17,25 mm, vikt 2,1 g, smaragderna har nagg och skador.
HÄNGE, 18K vitguld, 17 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, höjd 30 mm, vikt 3,5 g, några diamanter har nagg och skador.
RING, 14K guld/vitguld, briljant och åttkantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca W-CR/VS-P, stl 18,25 mm, vikt 3,9 g.
HÄNGE/KEDJA, hjärta, 18K guld, 9 åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, längd 45 cm, vikt 2,1 g, en diamant är skadad.