Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 september 2020
Ädelstenar Övrigt
AMULETT, snidad behandlad sten, kinesiska drakar, håll för hänge, storlek 7,5 x 6,5 cm, vikt 41 g.
COLLIER, kulor av lapis lazuli ca 14 mm, knutet, ej öppningsbart lås (trasigt), längd 60 cm.
COLLIER, snidad nefrit, behandlade gröna, svarta och röd kula/or, motiv av kinesisk drake, längd 60 cm + hänge.
PÄRLCOLLIER, barocka odlade pärlor ca 6 mm, lås i 18K vitguld, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,02 ctv, längd ca 67 cm, knutet, vikt 35,8 g.
PÄRLCOLLIER, 2 rader, doserade odlade pärlor ca 4 - 7,9 mm, lås i silver med paste, längd 46 cm, knutet, säkerhetskedja, vikt 32,6 g,
RING, 18K vitguld, 5 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 17 mm, vikt 4,0 g, nagg vid rondist samt på kuletten.
RING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W-VS, stl 15,5 mm, vikt 3,1 g, 1 sten skadad.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalfasetterad blå safir, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stl 18 mm, vikt 3,8 g, nagg på safiren.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, onyx, rosenkvarts, blomstermönstrad emaljkula, krokar, längd 4,5 cm. vikt 8,1 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, silverfärgade detaljer med cubic zirkonia, öppen knytbar modell, knutet, längd 175 cm.
BROSCH, 14K guld, Frankrike, 11 åttkantslipade diamanter ca 0,07 ctv, höjd 40 mm, vikt 9,3 g.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter 0,40 ctv enligt gravyr, ca W(H)/SI, stl 17,25 mm, vikt 2,4 g, nagg/naturaler på rondister, 2 med tunna rondister.
KAFFESKEDAR, 12 st, silver, modell Uppsala, MEMA, Enköping 1988, signerade Löfman, längd 11 cm, vikt 174,6 g.