Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 september 2020
ENGELBERT, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, längd 45 / 50 cm, stjärntecknet skytten, vikt 1,3 g, originaletui.
CARMOSÉRING, silver/14K guld, ovalslipad smaragd, antikslipade diamnater, stl 17,25 mm, vikt 3,6 g, några diamanter med nagg och skador, smaragden med slitage och nagg, slitna klor.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,24 ct enligt gravyr, ca W/VS, Örns Juvelatelje, Stockholm 1979, stl 17,75 mm, vikt 3,1 g, gravyr.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,40 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,4 g, diamanten har litet nagg på kuletten och nagg på rondisten.
BERNDT BÖHME, ring, 18K guld/vitguld, 2 safirer, 14 briljant- åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, Göteborg, stl 17 mm, vikt 10,2 g, safirerna och en diamant är skadad.
BROSCH, 15K guld, fasetterad peridot, halvpärlor i olika storlekar, säkerhetskedja, längd 4 cm, vikt 4,5 g.
BROSCH, 15K guld, fasetterad granat, halvpärlor i olika storlekar, säkerhetskedja, längd 3,5 cm, vikt 3,9 g.
COLLIER, howlit, runda kulor ca 8 mm, längd droppformade stenar ca 2,1 cm, platt droppformad mittsten ca 5,5 cm, lås i vitmetall, längd 54 cm.
Ädelstenar Övrigt
AMULETT, snidad nefrit, motiv av fladdermus, håll för hänge, diameter 6,5 cm, vikt 59,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, cabochonslipad ametist, storlek 16,5 x 14,5 mm, stift, vikt 8,3 g.
ÖRHÄNGEN, 9K guld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca W/VS, påhäng, droppformade odlade sötvattenspärlor 12 x 9 mm, vikt 5,5 g.
Smycken Pärlhänge
HÄNGE, 18K guld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW/VVS-VS, mabépärla, längd 4,5 cm, vikt 11,5 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, off-round, doserade 11 - 13 mm, kullås i 9K guld, knutet, längd 45 cm.
BROSCH, fluga, 14K guld, 7 safirer, 15 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W.Cr/P, 20x20 mm, vikt 2,6 g.
COLLIER, behandlad färgad howlite, matterade onyxkulor, lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 60 cm.