Avslutad | Moderna – Lördag 12 september 2020
GEORG JENSEN, ring, nr 473, Sphere, sterlingsilver, onyx, stl 17 mm, vikt 8,7 g, originaletui.
OLE LYNGGAARD, armband, Mega, 18K guld, kullås i 18K vitguld/guld med briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, längd 19 cm, vikt 25,4 g, slitage.
CAROLINA BUCCI, armband, Twister, förgyllt silver, remmar, längd 18 cm, magnetlås, vikt 13,3 g.
CAROLINA BUCCI, armband, Twister, förgyllt silver, remmar, längd 18 cm, magnetlås, vikt 13,8 g.
CAROLINA BUCCI, armband, Twister, förgyllt silver i roséguld, remmar, längd 18 cm, magnetlås, vikt 13,1 g.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 11 briljantslipad diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 17 mm, vikt 3,0 g, två diamanter har nagg på kronan.
LAPPONIA, ring, Geysir, 18K guld, design Björn Weckström, Finland 1979, stl 17,5 mm, vikt 7,6 g.
TOUS, ring, Gold lio gem ring, 18K guld, safirer, ej stämplad, stl 18,5 mm, vikt 6,7 g.
RING, sterlingsilver, gulddetaljer, grön agat, Silverblänk och guldkorn, Ystad, stl 18,75 mm, vikt 13,5 g.
ALLIANSRING, 18k vitguld, 12 briljantslipade diamanter 0,52 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,75+ mm, vikt 3,5 g.
GEORG JENSEN, örhängen, Fusion, 18K guld, briljantslipade diamanter, stift, höjd 11 mm, vikt 8,3 g.
GEORG JENSEN, hänge, Dew Drop, sterlingsilver, briljantslipade diamanter 0,07 ctv, höjd 64 mm, vikt 6,3 g.
GEORG JENSEN, ring, Cascade, 18K vitguld, 3 briljantslipde diamanter 0,21 ctv, TW/VS, stl 19 mm, vikt 5,1 g.
GEORG JENSEN, örhängen, Cascade, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter 0,24 ctv, TW/VS, stift, höjd 10 mm, vikt 2,9 g.
BVLGARI, ring, B.Zero1, 18K vitguld, 3 band, stl 56 (17,75+ mm), vikt 11,2 g, visst slitage, originaletui.