Avslutad | Pant – Tisdag 28 juli 2020
Skål, Orrefors, design Helén Krantz, Zaza, klarglas, etikettmärkt, etsning botten, H2 64971-12, höjd 10cm- 15cm, Ø 13cm- 22cm
Vas, Alsterfors, design Per-Olof Ström, glas, blå, signerad Po Ström & daterad -67, höjd 12,5cm
Pokal, Boda, Erik Höglund, blåsigt glas, whiskeyton, etsning botten, H956/160, höjd 16,5cm
Skålar 2st, Upsala-Ekeby, design Hyonsun Rhee, Momo (persika) från 1964, stengods, skål med pip, stämpel, nr. 4119 Ø11,5cm ( liten lagning), nr. 4120 Ø20cm
Kruka med handtag, Höganäs, stengods, 8L, höjd 21cm, Ø ca 25cm, + Skål, Höganäs keramik, stengods, höjd 6cm, Ø16cm
Fat / Ostbricka / fruktfat, Kosta Boda, design Göran Wärff, Party, klarglas med lövmönster, Ø34cm
Skål, Iittala, design Oiva Toikka, Kastehelmi, glas, ljusgrön / äppelgrön, etikettmärkt, höjd 10cm, Ø20cm, 2,25L
Ljuslykta, Iittala / Marimekko, design Heikki Orvola, Kivi (sten), glas, ljusrosa, etikettmärkt, 6cm, liten nagg
Ljuslykta, Iittala / Marimekko, design Heikki Orvola, Kivi (sten), glas, ljusblå, etikettmärkt, 6cm
Skål, Iittala, design Alvar Alto, Collection, glas, ljusblå, etikettmärkt, stämpel botten, höjd 3,5cm, bredd 13,5cm
Skål, Iittala, design Alvar Alto, Collection, glas, ljusblå, etikettmärkt, stämpel botten,höjd 3,5cm, bredd 13,5cm