Avslutad | Klassiska – Lördag 29 augusti 2020
ARMBAND, 14K vitguld, brilljant- och åttkantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW/VS, längd 18 cm, vikt 16,8 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, smaragd ca 0,70 ct, briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca W-Cr/P, höjd 16 mm, kedja 40 cm, vikt 1,9 g.
COLLIER, platina, orientaliska pärlor, gammal- och åttkantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-P, Art Deco, längd 45 cm, vikt 10,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 smaragder ca 0,42 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W-Cr/P, vikt 1,5 g, stift.
COLLIER, 18K guld, gammalslipade diamanter ca 4,00 ctv, svart emalj, antik, 1880-tal, kedja i 9K guld, längd 46 cm, vikt 14,1 g, ett par diamanter med nagg och skador.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, svarta briljantslipade diamanter ca 8,74 ctv, vikt 5,2 g, stift, ena diamanten har nagg och andra har liten skada vid rondisten.
RING, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor, 153 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 17 mm, vikt 17,4 g, några diamanter har nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, triangelslipade diamanter ca 2,15 ctv, ca Light Yellow/VS2-P1, 48 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/VS, höjd 16 mm, vikt 7,4 g, stift, ena mittstenen har litet nagg vid ena hörnet.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, triangelslipad diamant ca 1,01 ct, ca Light Yellow/VS1, 24 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS, längd 47 cm, vikt 5,9 g.
RING, 18K vitguld, delvis förgylld, kuddslipad diamant ca 0,87 ct, ca Fancy Yellow/VS2, 18 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca gula/VS-SI, 36 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 17 mm, vikt 4,4 g, en sidosten har nagg på kuletten.
RING, 18K vitguld, diamant ca 1,00 ct, ca Fancy Brown/VS2, 4 baguetteslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-W/SI, stl 17 mm, vikt 3,2 g, mittstenen har naturaler vid rondisten, en sidosten har nagg.
ÖRHÄNGEN, med påhäng, 18K guld, 140 briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca TW-TCr/SI-P, vikt 5,0 g, stift, några diamanter har nagg.
Smycken Pärlarmband
TRESOR PARIS, armband, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor ca 9,0-9,5 mm, rubiner ca 1,80 ctv, ställbar längd, vikt 28,6 g, några rubiner har nagg.
ÖRHÄNGEN, hjärtan, 18K guld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-Cr/P, vikt 2,4 g, stift, några diamanter har nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 118 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/VVS-VS, diameter 6 mm, vikt 2,1 g, stift, en diamant har liten skada.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, svarta briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, vikt 4,7 g, stopp av imitationspärlor, flera diamanter med skador och nagg, ett extra par stopp av imitationspärlor medföljer.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 55 briljantslipade diamanter ca 2,70 ctv, ca TW-Cr/P, längd 18,5 cm, vikt 9,9 g.
TENNISARMBAND, 18K guld, 62 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-Cr/SI-P, längd 18 cm, vikt 7,7 g.