Avslutad | Klassiska – Lördag 1 augusti 2020
W.A. BOLIN, ring, 18K vitguld, blå safir ca 3,00 ct, 3 navetteslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, Stockholm 1980, stl 16,25 mm, vikt 7,3 g, safir med minimala nagg, en diamant med nagg på kronan.
RING, 18K rodierat guld, smaragder, 7 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W-Ca/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 9,3 g, rodiering har börjat släppa, smaragder med skador, en diamant med mindre skada vid rondisten.
HÄNGE, 18K guld, sannolik behandlad jade, 18 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW(G)/VS, längd 3,5 cm, vikt 11,1 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljant ca 0,17 ct, ca W(H)/SI, längd 38 cm, vikt 3,3 g.
RING, 18K roséguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca Ca(M)/SI1, bruna serien, 74 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 15,5 mm, vikt 2,8 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd ca 1,30 ct, 8 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW-W/VS, stl 18 mm, vikt 4,4 g, smaragden har inneslutning som når ytan.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca Cr-TCa/P, vikt 1,3 g, stift, ena diamanten har nagg på kronan och vid rondisten, andra har nagg och inverterad natural vid rondisten.
DIAMANT, briljantslipad 4,51 ct, ca TCa(L)/VS1, litet nagg på rondistens undersida.
DIAMANT, briljantslipad, 0,34 ct, River(E)/VVS2, förseglad HRD 142965, delvis bruten försegling.
RING, 18K vitguld, odlade saltvattenspärlor ca 8 mm, 14 briljantslipade diamanter ca 0,74 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,25 mm, vikt 9,1 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, droppslipade akvamariner ca 5,04 ctv, briljantslipad diamant ca 0,10 ct, ca W/SI, längd 60 cm, vikt 4,6 g.
RING, 18K guld, 20 rosa safirer ca 0,34 ctv, 22 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 7,1 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 5,7 g, gravyr.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, odlade saltvattenspärlor ca 8,6 mm, briolettslipade onyxer, cabochonslipade koraller, 34 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, höjd 7,5 cm, vikt 12,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslipade akvamariner ca 5,70 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/VS, höjd 20 mm, vikt 4,2 g, krokar, ena diamanten har litet nagg på kuletten.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 84 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, höjd 15 mm, vikt 9,8 g.