Avslutad | Klassiska – Lördag 1 augusti 2020
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 58 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCa/VS-P, diameter 32 mm, vikt 7,6 g, stift.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, blå safir 0,65 ct, 12 briljantslipade diamanter 0,21 ctv, ca W(H)/P, stl 17,5 mm, vikt 3,2 g, nagg på safiren.
CARMOSÉRING, 18K guld/vitguld, akvamarin 0,79 ct, 18 briljantslipade diamanter 0,18 ctv, ca W(H)/P, stl 17,5 mm, vikt 2,0 g.
KEDJA, 20K guld, lås i form av en hand med lillfingerring, rubin, turkos, antik, längd 77 cm, vikt 25,2 g, etui.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 89 briljantslipade diamanter ca 1,82 ctv, ca TW-Cr/VVS-VS, längd 18,5 cm, vikt 8,5 g.
ARMBAND, 18K vitguld, droppslipade rubiner ca 13,44 ctv, briljant - och droppslipade diamanter ca 2,68 ctv, ca W-Cr/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 23,5 g, en rubin med nagg, etui.
PÄRLCOLLIER, South Seapärlor, ca 8 - 9,5 mm, lås i 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,88 ctv, ca W/SI, längd 43 cm.
BROSCH, 18K guld, 100 carréslipade safirer, ca 120 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW/VVS-VS, rosett, längd 4,4 cm, vikt 13,3 g, två öglor finns för att bära smycket som ett hänge.
HÄNGE, 18K guld, smaragder, rubiner, safirer, 88 briljantslipade diamanter ca 1,86 ctv, ca W/VS, öppningsbar ögla, höjd 34 mm, vikt 16,8 g.
Smycken Lås
LÅS, för tvårradigt collier, 18K vitguld, briljant - och åttkantslipade diamanter ca 1,40 ctv, bajonettlås, höjd 25 mm, vikt 11,7 g, en sten saknas.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 29 briljantslipade diamanter 0,86 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 2,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca TW/VS, franska stämplar, clips, vikt 12,7 g, 1 sten med nagg vid rondisten, 1 sten med nagg på kulett.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljanter 1,20 ctv, ca TW/SI, stl 16,00 mm, vikt 4,3 g.
RING, 18K vitguld, granat, 14 briljantslipade diamanter 0,34 ctv, ca TW/VS-P1, stl 17 mm, vikt 3,5 gram.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 1,77 ctv, ca TW(G)/SI, stl 16,75+ mm, vikt 3,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 24 briljanter 0,83 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, huggies, vikt 6,1 g.
RING, 18K vitguld, akvamarin ca 4,02 ct, 2 gula safirer ca 2,49 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, stl 16,75 mm, vikt 4,0 g, en diamant med nagg.