Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 30 juli 2020
Silver Fat
FAT, silver, mjuka åsar, Johan Anders Gothilander Stockholm 1782, diameter 22,5 cm, vikt 430,1 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,14 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P stift, vikt 0,9 g, en snurrebuss i 14K vitguld och en snurrebuss i silver.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca Cr/VS, 28 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/P, stl 16,75 mm, vikt 5,1 g, mittstenen har liten skada vid rondisten, flera sidostenar har nagg.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,23 ct, ca W/SI, 14 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 17 mm, vikt 2,5 g, mittstenen har extra fasetter vid rondisten och litet nagg på kuletten, ena sidostenen är skadad.
Mynt Svenska mynt
MYNT, koppar, 4 Skilling Banco 1849, Oscar I, kvalité ca 1/1+, diameter 37 mm, vikt 25,1 g.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,42 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, safirer, Staffan Hallberg, Uppsala 1995, stl 17 mm, vikt 7,1 g, svaga fattningar, en diamant är skadad, safirer med nagg/skador.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad 0,21 ct enligt gravyr, ca W(H)/VS, stl 17 mm, vikt 2,8 g, nagg/mindre skada på rondist.