Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 30 juli 2020
HÄNGE, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca TW/VS-SI, höjd 17 mm, vikt 4,4 g.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K guld, åttkantslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca W-CR/VS-SI, smaragder, stl 20 mm, vikt 4,6 g, små nagg på några smaragder.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K guld, ovalslipad smaragd, 2 briljantslipade diamanter ca 0,06 ct, stl 16 mm, vikt 2,6 g, smaragden har ett nagg.
RING, 18K vitguld, granat, 14 briljantslipade diamanter 0,35 ctv, ca TW/VS-P1, stl 17 mm, vikt 3,8 gram.
RING, 18K vitguld, blå safir, 16 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W-TCR/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 4,6 g, spricka i guldet, porösitet i guldet, safir med slitna fasetter, diamanter med nagg och skador.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca W-TCr/VS, 3 åttkantslipade diamanter ca 0,02 ctv, stl 17,5 mm, vikt 2,1 g.
RING, 14K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TCr-CR/VS, stl 17 mm, vikt 2,0 g, guldet har oxiderat.
SYSKONRING, 18K guld, platina, 2 gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TCa/VS åttkantslipade diamanter, stl 18 mm, vikt 2,3 g.
SYSKONRING, 14K guld, platina, 2 gammalslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca CR-TCa/VS, rosenslipade diamanter, stl 18,5 mm, vikt 2,0 g, en rosenslipad diamant saknas, sargfattningen till mittstenarna är nedsliten.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/SI, höjd 28 mm, stift, vikt 4,1 g, svaga fattningar.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/SI, höjd 32 mm, längd på kedjan 40 cm, vikt 4,7 g, sbaga fattningar.
SCHALINS, alliansring, 12 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W/SI, stl 15,75 mm, vikt 4,1 g.
SCHALINS, alliansring, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W/SI, stl 15,75 mm, vikt 4,1 g, gravyr.
ARMBAND, 2 rader, platina, 4 odlade pärlor, längd 19,5 cm, vikt 4,5 g, låsögla i 18K guld.
SALT OCH PEPPARSTRÖARE, ett par, sterlingsilver, Alexander Clark Co, Birmingham 1927, höjd 10 cm, vikt 86,8 g.
BÄGARE, silver, på fot, stads- och blommotiv, Victor Savinkov, Moskva 1868, höjd 9 cm, vikt 41,0 g.
BÄGARE, silver, invändigt förgyllda, blomdekor, Andrei Andreyev, Moskva 1779, 101,9 g.