Avslutad | Moderna – Lördag 11 juli 2020
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 81 briljantslipade diamanter ca 1,66 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 16,5 cm, vikt 7,7 g.
OLE LYNGGAARD, örhängen, Nature Large, 18K vitguld, diameter 30 mm, vikt 6,8 g, etui.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 48 briljantslipade diamanter ca 8,64 ctv, ca TW-Cr/P, längd 20 cm, vikt 18,2 g, ett par stenar med nagg.
TIFFANY & CO, armring, Tiffany T Wire Bracelet, 18K vitguld, stl M (6x5 cm), vikt 9,0 g, originaleui och kartong, skev och slitage.
ENGELBERT, ring, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 6,9 g.
TENNISARMBAND, 18K guld, 77 briljantslipade diamanter ca 1,55 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 16 cm, vikt 7,5 g.
ENGELBERT, alliansring, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 3,1 g, gravyr.
TIFFANY & CO, ring, Enchant collection, Flower, platina, 7 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VVS, stl 16 mm, vikt 3,3 g.
RING, 18K vitguld, diamanter ca 0,95 ctv, ca TW-TCa/P stl 16,5 mm, vikt 3,5 g, svaga fattningar, 2 diamanter skadade.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 8 smaragd- och briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca FLY-FY/VS-SI, 32 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TCr-TCa/SI-P, vikt 3,2 g, stift.
TRESTENSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanater ca 0,92 ctv, ca River-TW/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 4,7 g, en diamant har inneslutning som når ytan.
HAND, alliansring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,72 ct enligt gravyr, ca W(H)/SI, rubin, stl 17+ mm, vikt 4,8 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,76 ctv, ca TW-Cr/P, längd 17,5 cm, vikt 6,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca W/VS, Suzanne Färnert, Uppsala, stl 15,5 mm, vikt 6,8 g.
GEORG JENSEN, helalliansring, Aurora, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,98 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm (55), vikt 2,8 g, originaletui.
BESTICKSERVIS, 74 delar, silver, Baronet, 12 bordsknivar, 12 bordsgafflar, 12 bordsskedar, 10 dessertskedar, 16 tårtgafflar, 11 kaffeskedar, 1 uppläggningsgaffel, S F Fogh & A P Berg, Danmark 1960-tal, vikt 2742,2 g.
AF FORSELLES, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,42 ct, ca TW/SI, stl 15,75 mm, vikt 3,4 g.
GEORG JENSEN, örhängen, Cave, sterlingsilver, delvis förgyllda, Jaqueline Rabun, stift, 13 mm, vikt 7 g.