Avslutad | Moderna – Lördag 11 juli 2020
ARMBAND, 18K vitguld, safirer, briljantslipad diamant ca 0,80 ctv, ca W-TCa/SI-P, vändbar, längd 16 cm, vikt 12,5 g.
MAUBOUSSIN, 18K guld, ovalslipad rosa turmalin, pärlemor, stl 16,25 mm, vikt 12,8 g, små nagg på mittstenen.
CARTIER, armband, Love Bracelet, 18K vitguld, serienr GX6013, stl 19, vikt 35,3 g, skruvmejsel, etui, före 2011.
HELALLIANSRING, platina, 28 briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,9 g, originaletui.
RING, 18K vitguld, 17 trapet- och briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 15,75 mm, vikt 3,8 g, storleksändrad, en diamant har nagg på ena hörnet.
RING, 18K vitguld, prinsess- och briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 5,7 g, gravyr.
ARMRING, 18K guld / sterlingsilver, hexagonformad, om den hade varit rund så hade den inre omkretsen varit ca 19 cm, vikt 52,1 g, engelska stämplar.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 188 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca W/SI-P, onyx, längd 4,5/8,5 cm, stift, vikt 16,8 g, avtagbara påhäng.
OLE LYNGGAARD, ring, Lotus, stl 2, oxiderat silver, 18K guld, månsten, stl 16,75 mm, vikt 6,9 g, originalask.
OLE LYNGGAARD, berlock, My little friend, sterlingsilver, pingvin, höjd 24 mm, vikt 6,4 g.
GEORG JENSEN, collier, Sphere, sterlingsilver, rökkvarts, längd 110 cm, vikt 30,4 g, originaletui.
GEORG JENSEN, ring, Savannah, sterlingsilver, rökkvarts, Torun, stl 17,25 mm, vikt 5,1 g, originaletui.
GEORG JENSEN, ring, Moonlight Grapes, stor, sterlingsilver, ametsister, stl 16,75 mm, vikt 20,3 g, originalask.
CARTIER, ring, Love, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca TW/VS, serienummer CK6482, stl 52 (16,5 mm), vikt 8,4 g.