Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 juni 2020
ALLIANSRING, 18K guld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,75+ mm, vikt 3,1 g.
COLLIER, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,03 ct, matt yta, längd 38 cm, vikt 12,5 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 50 briljantslipade diamanter enligt gravyr 1,00 ctv ca W-LBr/P, längd 18 cm, vikt 4,2 g, flera diamanter med nagg, skador eller naturliga håligheter.
MJÖLK/GRÄDDKANNA, silver, Empire, kaskformad, NI Hagman, Sundsvall 1828, höjd 13,4 cm, vikt 91,2 g.
SKÅL, silver, oval form, genombrutet brätte med rosor, på fyra kulfötter, höjd 2,5 cm, längd 11,2 cm, bredd 8 cm, GEWE, Malmö 1977, vikt 69,2 g.
MJÖLK/GRÄDDKANNA, silver, liv med graverad blom- och bladdekor, Moskva 1880, höjd 10,5 cm, vikt 129,6 g.
KARAFF, glas och silver, mynning och lock i silver med vågbandsdekor med invändig kork, höjd 26 cm, Erik Löfman, Markströms Uppsala 1964, signerad Strömbergshyttan, vikt 1110,0 g.
ETT PAR LJUSSTAKAR, silver, blom- och bladdekor i relief, höjd 16 cm, TESI, Götebog 1952, fyllda, vikt 703,4 g.
2 st STRÖARE, silver, åttkantigt slätt liv, höjd 11,5 och 9 cm, W Hutton, Birmingham 1919, stämplad Hallberg 1920, total vikt 79,7 g.
GEORG JENSEN, 6 årsskedar, förgyllt silver, en från 1976, tre från 1978, 2 från 1979, vikt totalt 269.6 g.
4 st SKEDAR, silver, förgyllt blad med frukter och bär i hög relief, London 1824-37, längd 14,2-14,7 cm, vikt totalt 94,3 g.
ARMBAND, 14K vitguld, safir ca 0,35 ct, 4 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, längd 14,5 cm, vikt 2,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 19 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 15,5 mm, vikt 1,9 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca Cr-TCa/SI, längd 46 cm, vikt 3,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,36 ct, ca TW/SI, stl 16,25 mm, vikt 2,1 g.
RING, 18K vitguld, 19 briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca W/P, stl 18,25 mm, vikt 5,5 g.
ARMBAND, sterlingsilver, Finndeer art design, Matti Hyvärinen, längd 19,3 cm, vikt 28,2 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 12 x 10 mm, barocka, lås i silver, längd 45 cm.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade pärlor 8,5 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv ca W/VS-SI, vikt 4,2 g, skruvlås.