Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 juni 2020
EFVA ATTLING, sterling silver, Carpe Diem, signerad, ormlänk 42 cm, vikt 9,0 g, kartong.
EFVA ATTLING, sterling silver, Ring around the neck, ormlänk, längd 45 cm, vikt 8,8 g, kartong.
ALLIANSRING, platina, 5 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 16,25 mm, vikt 4,2 g,
RING, 18K vitguld, 23 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCa/VS-P, stl 17,5 mm, vikt 2,3 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,26 ctv, ca TW/VS, längd 39 cm, vikt 2,8 g.
RING, 18K roséguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW-W/SI, stl 15,75 mm, vikt 4,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, TW-W/VS, stift, vikt 1,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca G-H-VS, stift, vikt 1,8 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 baguetteslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCr/VS-P, stl 16,25 mm, vikt 2,3 g.
RING, 18K vitguld, rubiner, smaragder, safirer, 2 briljantslipade diamanter ca 0,02 ctv, fjäril, stl 17 mm, vikt 3,9 g.
MANSCHETTKNAPPAR, sterlingsilver, porfyr, Stenlya, Stockholm 1986, diameter 19 mm, vikt 14,8 g, etui.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, vikt 4,3 g, stift.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-W/VS, längd 44 cm, vikt 4,9 g, en diamant med nagg på rondisten.
RING, 18K guld, silver, rosenslipade diamanter, Harbeck Wilhelm, Stockholm 1942, stl 17,5 mm, vikt 9,5 g, slitna fattningar.
COLLIER, 18K/14K guld, odlad oval sötvattenpärla 11,5 mm, svarta spineller, längd 41 cm, vikt 15,9 g, vajer, en skadad sten.
RING, 14K vitguld, odlar pärla ca 8,5 mm, delvis matterad yta, stl 17,75 mm, vikt 4,8 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca W/SI, 24 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 16,25 mm, vikt 2,2 g.