Avslutad | Klockor – Lördag 4 april 2020
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Geneve, Tango (T Swiss Made T), Serie nr. Y 034328, Boett nr. 5560, unisex, 36 mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, OBS: längd 155 mm, ca 2000.
Klockor Lemania
LEMANIA, herrur, 35 mm, Cal 3615, Serie nr. 2079275, Boett nr. 867-64, stål, automatisk, plexiglas, datum, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1964.
Klockor Alpina
ALPINA, "Francois Borgel Case", herrur, 33,5 mm, Cal 592, Verk nr. 4520, Boett nr. 9707 / 319707, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, utbyta visare, läderband, ca 1955.
HANOWA, Swiss Military, Major (10 ATM), Ref nr. 06-4303.04.001, herrur, 40 mm, stål, quartz, safirglas, datum, läderband, originalspänne, cert, november 2017, box, ytterkartong.
HANOWA, Flagship Chrono, Ref nr. 06-5183.7.02.007, kronograf, herrur, 42 mm, gulmetall, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, cert, november 2017, box, ytterkartong.
OMEGA, Speedmaster, Professional, "Tachymètre", s.k. "Moon Watch", Cal 1861, Verk nr. 77170458, Serie nr. 77170458, PIC nr. 3570.50.00, Ref nr. ST 345.0022, Boett nr. 145.0022 / 345.002, kronograf, herrur, 42 mm, stål, manuell, plexiglas, originallänk (ej tidsenlig), viklås, Ref nr. STZ004194-GJD-11, ca 2005.
OMEGA, Seamaster, Cal 351, Serie nr. 11686775, Ref nr. CK 2577, Boett nr. 2577-4, herrur, 34,5 mm, stål (Staybrite), hammarautomat, plexiglas, renoverad urtavla, skadad urtavla, originallänk, viklås, Ref nr. 1502/11, ca 1950.
OMEGA, Seamaster, Cal 1342, Serie nr. 40636201, Ref nr. MD 196.0106, Boett nr. 196.0106 (LL), herrur, 36 mm, doublé (20 micron, skadad), quartz, plexiglas, datum, läderband, originalspänne i doublé, ca 1977.
OMEGA, Seamaster 30, Cal 286, Serie nr. 20156505, Ref nr. ST 135.0003, Boett nr. 135.003-62-SC, herrur, 35 mm, stål, manuell, plexiglas, renoverad urtavla, skadad urtavla, läderband, ca 1963.
Visa varaKlockor Longines
LONGINES, "The Longines Weems Navigation Watch", Cal 619 (ETA 2892A2), Serie nr. 1588/3000, Boett nr. L2.608.4, herrur, 36 mm, stål, automatisk, plexiglas, låsbar vridring, glasbaksida, läderband, ca 1995. Limiterad och numrerad (Nr. 1588/3000).
Klockor Sinn
SINN, 104, Cal SW 220-1 (Sellita), Boett nr. 104.2681, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, utbytt urtavla/visare (104 St Sa W), originallänk, viklås, läderband, originalspänne, ca 2017, box, ytterkartong.
Klockor Hamilton
HAMILTON, Khaki Field Automatic, Cal ETA 2824-2, Boett nr. 041330, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas (repa/nagg), datum, glasbaksida, originallänk, viklås, läderband, ca 2015, box, ytterkartong.
Klockor Hamilton
HAMILTON, Khaki King Automatic, Cal, ETA 2834, Boett nr. H644550, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, glasbaksida, läderband, originalspänne, ca 2015, box, ytterkartong.
Klockor Gucci
GUCCI, damur, 26 mm, Serie nr. 0078624, Ref nr. 6700L, stål, quartz, safirglas, skadad urtavla, integrerad originallänk, ca 2003.
OMEGA, Seamaster, Cal 267, Serie nr. 16183124, Ref nr. CK 2937, Boett nr. 2937-3, herrur, 35,5 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, ca 1958, metallänk ej original.
OMEGA, "J.P.Brandt", herrur, 33 mm, Cal 30 T2 PC, Serie nr. 11152655, 14K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, boett signerad JPB, läderband, originalspänne i gulmetall, ca 1947.
JOHN HAWLEY, London, fickur, 54 mm, Serie nr. 63252, Boett nr. 63252, 9K guld, ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, bucklor, skadad boett, ca 1880.
OMEGA, herrur, 35 mm, Cal 30 T2 PC, Serie nr. 10032121, Ref nr. CK 2400, Boett nr. 2400-1 / 4226, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla/visare, defekt (rost i urverk, se bild), läderband, ca 1944.
TISSOT, Carson, Serie nr. 13HA0015167, Ref nr. T085.410.22.011.00, herrur, 40 mm, bicolour, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. T085407AT, cert (ej komplett), ca januari 2017.