Avslutad | Klockor – Lördag 4 april 2020
OMEGA, Suverän, Cal 30 T2 PC, Serie nr. 10416531, Ref nr. CK 2400, Boett nr. 2400-6 / 101, herrur, 35 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1945.
ROLEX, Oyster Perpetual, Day-Date, Chronometer, Ref nr. 118338, Serie nr. K599567, Cal 3155, Verk nr. 3 1377955, Boett nr. 2098, herrur, 36 mm, 18K guld, automatisk, safirglas, dag, datum, diamanturtavla (8 st. 8/8 + 2 st. baguetter, briljanter på hornen (32 st. TW/VVS, ca 0,51 ctv), Presidentlänk, viklås, Ref nr. 83208-OP10, längd 185 mm, totalvikt 173,4 gram, ca 2006.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Deepsea, Sea-Dweller (12800 ft=3900 m), Chronometer, Ref nr. 116660, Serie nr. 301H56Q6, Cal 3135, Verk nr. 2002R367, herrur, 44 mm, stål/titan, automatisk, safirglas, datum, svart keramisk ring (Cerachrom), heliumventil, Fliplocklänk, viklås (Glidelock), Ref nr. 98210-T2G/Q8U, cert, januari 2015.
CERTINA, DS-3, Super PH 1000M (T Swiss Made T), Cal 919-1, Ref nr. 919.1301.41, Boett nr. 919.1301.41 (C.B), herrur, 45 mm, stål, automatisk, mineralglas, datum, defekt (manuell uppdragning), ca 1976, metallänk ej original.
OMEGA, Speedmaster, "Mark 4,5", "Tachymetre", Cal 1045, Serie nr. 39186867, Ref nr. ST 176.0012, Boett nr. 176.0012, kronograf, herrur, 41,5 x 45 mm, stål, automatisk, mineralglas, dag (tyska), datum, 24-timmarsvisning, skadad urtavla (lume saknas på index), originallänk, viklås, Ref nr. 1162/172, ca 1976.
Klockor Bvlgari
BVLGARI, Bvlgari, Cal 080 TEEA, Verk nr. 294754, Ref nr. BB 38 SS CH, Serie nr. L17568, kronograf, herrur, 38 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, ca 2008.
BREITLING, Cosmonaute (T Swiss Made T), "Scott Carpenter Mercury 7", Cal 12 (Lemania), Verk nr. 4501950, Serie nr. 10 0014/1000, Ref nr. A12022, kronograf, herrur, 41,5 mm, stål, manuell, safirglas, 24-timmarsvisning, utbytta visare, vridbar räknesticka, läderband, viklås, tillverkad 1996, cert, maj 2001, box (skadad), ytterkartong. Limiterad och numrerad ( Nr. 0014/1000).
SEIKO, Sportura, Kinetic (100M), Cal 9T82, Serie nr. 2D0004, Boett nr. 9T82-0AC0, kronograf, herrur, 41 mm, stål, kinetic, hardlexglas (nagg), datum, skadade urtavlor, glasbaksida, integrerad originallänk (skadad), viklås, Ref nr. 32F7-G.I, ca 2002.
BREITLING, Aerospace Evo, Chronometre, Cal 79, Verk nr. 6041094, Serie nr. 6041094, Ref nr. E7936310/BC27, Boett nr. 0717 B5, herrur, 43 mm, titan, SuperQuartz, safirglas, analog/digital, Professionallänk III, viklås, Ref nr. W0917, cert, november 2017, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Ref nr. 67193, Serie nr. L295801, Cal 2130, Verk nr. 1273591, Boett nr. 67000, damur, 25 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg/repor), skadad urtavla, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62523D.18-N2/491 B, cert, november 1989, box, ytterkartong.
OMEGA, Constellation, ´95 Mini, Cal 1456, Serie nr. 59092073, PIC nr. 1267.75.00, Ref nr. DB 895.1203, Boett nr. 895.1203 (LL), damur, 22,5 mm, stål/guld, quartz, safirglas, pärlemorurtavla med diamanter (12 st. 8/8), skadad urtavla, briljantkrans (30 st. TW/VVS, 0,33 ctv), integrerad originallänk (helstav), viklås, Ref nr. 6553/865, ca 2004, box.
OMEGA, Seamaster 600, "Concentric Circle Dial", Cal 601, Serie nr. 22347804, Ref nr. ST 135.0011, Boett nr. 135.011, herrur, 34,5 mm, stål, manuell, plexiglas, läderband, ca 1965.
OMEGA, herrur, 36 mm, Cal 265, Serie nr. 12948689, Ref nr. CK 2639, Boett nr. 2639-6, stål (Staybrite), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, läderband, ca 1951.
Klockor Lemania
LEMANIA, (T Swiss Made T), "Tachymetre", Cal 1341, Serie nr. 3511812, Boett nr. 9803, kronograf, herrur, 38,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, läderband, ca 1975.
Klockor Chopard
CHOPARD, Genève, Happy Sport, Serie nr. 1793245, Ref nr. 278509-6003, Boett nr. 8509, damur, 30 mm, stål/rosa guld, quartz, safirglas, datum, briljanter (5 st. TW/VVS, 0,15 ctv), krona med safir (1 st. 0,10 ctv), originallänk, viklås, cert, april 2014, box, ytterkartong.
Klockor Chopard
CHOPARD, Genève, Happy Sport, Serie nr. 1546217, Ref nr. 278475-3016, Boett nr. 8475, damur, 35 mm, stål, quartz, safirglas, datum, briljanter (3 st. TW/VVS, 0,15 ctv), safir (1 st. 0,17 ctv), gummiband, originalspänne, cert, maj 2010, box.
Klockor Georg Jensen
GEORG JENSEN, design Henning Koppel, Serie nr. 000455, Boett nr. 417, kronograf, unisex, 38 mm, stål, quartz, safirglas, datum, pärlemorurtavla, inre glasring med briljanter (50 st. TW/VS, ca 0,75 ctv), läderband, ca 2014.
Klockor Bvlgari
BVLGARI, B.zero1, Serie nr. D7087, Boett nr. BZ 22 S, damur, 22 mm, stål, quartz, safirglas, pärlemorurtavla, integrerat läderband, viklås, ca 2000.
ROLEX, Oyster Perpetual, Air-King (-T Swiss T-), Precision, Ref nr. 5500, Serie nr. 6692385, Cal 1520, Boett nr. 1002, herrur, 34 mm, stål, automatisk, plexiglas, Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78350-H/557 ca 1983.