Avslutad | Moderna – Lördag 18 april 2020
CLAES GIERTTA, brevkniv, sterlingsilver, signerad, Stockholm 1983, längd 21,5 cm, vikt 88,9 g. (d)
ENGELBERT, ring, 18K vitguld/guld, 25 briljantslipade diamanter 0,25 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 15,75 mm, Stockholm 1984, vikt 4,8 g.
OLE LYNGGAARD, lås, 14K guld, briljantslipad diamant 0,01 ct, vikt 10,8 g, kedja, 6 -radig, oxiderat sterlingsilver/14K guld, längd 79 cm, vikt 58,4 g.
RING, 18K vitguld, 47 baguette- och briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 3,1 g.
RING, 18K vitguld, 17 trapet- och briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 15,75 mm, vikt 3,8 g, storleksändrad, en diamant har nagg på ena hörnet.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 34 trapet- och briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, vikt 2,0 g, stift.
HÄNGE, 18K vitguld, 17 trapet- och briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 1,3 g.
GAUDY, ring, platina, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW/SI, briljanter ca 0,0,8 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 18,0 g, gravyr, slitage.
HELALLIANSRING, 14K vitguld, 17 ovalslipade diamanter ca 2,89 ctv, från vita till gröna/SI-P1, stl 17,25 mm, vikt 2,8 g.
TOUS, ring, 18K guld, rundslipad citrin, 4 briljantslipade diamanter 0,04 ctv, ca W(H)/VS, stl 18,75 mm, vikt 4,3 g.
HAND, alliansring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,72 ct enligt gravyr, ca W(H)/SI, rubin, stl 17+ mm, vikt 4,8 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 22 prinsesslipade diamanter ca 4,50 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, en diamant ca TCa(K-L), stl 18,5 mm, vikt 3,8 g.
THERESIA HVORSLEV, ringset om 5 ringar, 18K guld/sterlingsilver, 2 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16,5 mm, vikt 8,4 g. (d)
COLLIER, sterlingsilver, stel, hamrad yta, Smide och Form, Stockholm 1993, mått 13 x 13,5 cm, vikt 39,5 g.
GUNILLA LANTZ, hänge, sterlingsilver, 3 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca W(H)/VS-SI, höjd 26 mm, vikt 2,1 g.
DAMIANI, örhängen, Beam, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,64 ctv, ca TW/VS, vikt 11,4 g, clips/stift.
EFVA ATTLING, ring, Bow Wow Wow Ring, sterlingsilver, signerad, Stockholm, stl 17 mm, vikt 10,9 g.
GEORG JENSEN, ring, sterlingsilver, nr 425, design Lene Munthe, stl 17,25 mm, vikt 5,3 g.