Avslutad | Moderna – Lördag 18 april 2020
OLE LYNGGAARD, ring, Love, 18K guld, design Charlotte Lynggaard, stl 17 mm, vikt 4,1 g, slitage.
BÄGARE, 7 st, silver, hamrad yta, handarbete, Finland 1977-1978, höjd 5-6 cm, svensk importstämpel, totalvikt 431,7 g.
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant ca 0,57 ct ca TW(G)/VVS1, stl 16,5+ mm, Stockholm, vikt 3,7 g.
Smycken Pärlhänge
EFVA ATTLING, hänge, 18K vitguld, odlade pärlor, 9 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca TW/VS, höjd 39 mm, vikt 4,5 g, originalask.
EFVA ATTLING, örhängen, Littke miss butterfly & stars earrings, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,32 ctv, TW/SI, stift, höjd 10 mm, vikt 2,3 g, originaletui.
EFVA ATTLING, collier, Mini twosome & stars necklace, 18K, briljantslipade diamanter, längd 41 - 44 cm, vikt 6,1 g, originaletui.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 3,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca G-H/VS, stift, vikt 1,9 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW(G)/VVS-VS, stift, vikt 1,5 g.
GEORG JENSEN, hänge/kedja, Daisy, förgyllt sterlingsilver, vit emalj, längd 44 cm, vikt 5,4 g, sliten förgyllning på kedjan.
RING, 18K guld, 14 prinsesslipade diamanter ca 1,00 ctv, 28 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 9,0 g.
COLLIER, 18K vitguld, odlad tahitipärla 9,9 mm, 39 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-TCr/SI, längd 50 cm, vikt 45,0 g, etui.
TRESOR PARIS, armband, rostfritt stål, onyxkulor ca 10,5 mm, kula i 18K vitguld med 120 briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca TW-W(F-H)/VS, strech, vikt 37,8 g.
TRESOR PARIS, armband, rostfritt stål, onyxkulor ca 10,5 mm, kula i 18K svartrodinerat guld med svarta briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, strech, vikt 37,8 g, några diamanter har nagg.