161 - 180 av 285
1...8910...15 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 25 april 2020

Klubbad för

BROSCH, häst, 18K vitguld, åttkantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/VS-SI, blå saifr, 26x12 mm, vikt 3,2 g, några diamanter med nagg.

3 400 kr

Utrop: 3 500 kr

MATSILVER, Cohr, silver, Gammeldansk, 130 delar, 12 matskedar, 12 matgafflar, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar, 12 smörgåsgafflar, 12 smörgåsknivar, 12 fiskknivar, 12 fiskgafflar, 12 kaffeskedar, 2 smörknivar, 2 trancherbestick, 2 salladsbestick, 2 såsslevar, 2 uppläggningskedar.

22 000 kr

Utrop: 21 000 kr

ARMBAND, 18K guld, lapis lazuli, längd 19 cm, vikt 13,1 g.

5 100 kr

Utrop: 3 300 kr

ENSTENSRING, 14K guld/vitguld, ovalslipad diamant ca 0,66 ct, ca TCa(K)/SI1, stl 17,75 mm, vikt 2,1 g.

6 000 kr

Utrop: 6 600 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, höjd 19 mm, längd på kedjan 41 cm, vikt 3,1 g.

Utrop: 8 200 kr

HUGGIES, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-CR/VS-SI, höjd 14 mm, vikt 6,0 g.

Utrop: 2 700 kr

SÅSSKÅL, på fat, silver, ovalt åttkantig, slät, Zaramella, Padova Italien ca 1900-talets mitt, totallängd 23,8 cm, höjd 9 cm, vikt 597,5 g.

Utrop: 6 000 kr

Silver Fat

SKÅLFAT, silver, ovalt, slät med bandstavsbrätte, CF Carlman, Stockholm 1939, längd 23,5 cm, bredd 15 cm, höjd 2,3 cm, vikt 304,3 g.

3 000 kr

Utrop: 3 400 kr

SUPSKED, silver, delvis förgylld, åldermansranka, längd 15,2 cm, vikt 31,6 g, slitage, gravyr.

4 400 kr

Utrop: 1 600 kr

HINDRICH BÖÖK, supsked, silver, gotisk, Torshälla, verksam 1620-1658, längd 16 cm, vikt 41,8 g, bucklor, sprickor, lagning, gravyr.

6 100 kr

Utrop: 3 500 kr

ARMBAND, 14K vitguld, safirer ca 12,00 ctv, briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 35,4 g, säkerhetskedja, några safirer med nagg och skador, några diamanter med nagg.

12 000 kr

Utrop: 13 800 kr

HÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,92 ct, ca TW(F)/VS1, 19 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd 17 mm, vikt 2,5 g.

Utrop: 50 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 19 ovalslipade flerfärgade behandlade safirer ca 5,71 ctv, 19 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TCr-Cr/VS, längd 17,5 cm, vikt 9,8 g.

Utrop: 16 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,71 ct, W(H)/SI2, IGI certifikat 196589685, stl 15,75 mm, vikt 3,2 g.

Utrop: 17 000 kr

RING, platina, kuddslipad diamant 1,24 ct, River(E)/IF, GIA certifikat 2234496505, 38 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca River-TW/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 3,8 g.

Utrop: 85 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW/VS, 24 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TW-W/VS, vikt 1,8 g, stift.

Utrop: 7 600 kr

RING, 18K vitguld/guld, kuddslipad diamant ca 0,90 ct, ca Light Yellow/SI1, 62 briljantslipade diamanter ca 0,74 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 15,75 mm, vikt 4,5 g, mittstenen har inneslutning som når ytan.

Utrop: 25 000 kr

RING, 18K roséguld, delvis rodinerad, 114 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW-W/VS, stl 16 mm, vikt 5,7 g.

4 500 kr

Utrop: 5 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 16 mm, vikt 2,8 g.

4 800 kr

Utrop: 5 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, 24 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-TCr/VS, vikt 1,9 g, stift, ena mittstenen har nagg på kuletten.

Utrop: 6 800 kr