Avslutad | Klassiska – Lördag 25 april 2020
FISKBESTICK. 24 delar, silver, 12 fiskknivar, 12 fiskgaflar, Wilkens, Tyskland, längd 20-21 cm vikt 1182 g, monogram, schatull.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv ca TW-W/VS-SI, vikt 1,4 g, stift, ena stenen har skada på kuletten, nagg på rondisten samt en natural på rondisten.
RING, 18K roséguld, briljantslipad diamant ca 1,20 ct, ca brownish-greenish/P1 sidostenar ca 0,18 ctv, ca TW-W/VS-P, stl 15,75 mm, vikt 4,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld/roséguld, 4 safirer ca 15 ctv, 6 briljanter ca 0,06 ctv, ca Cr-TCa/SI-P, vikt 9,5 g, stift, 2 diamanter skadade.
RING, 18K roséguld, safirer ca 4,76 ctv, briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-TCr/SI- P, stl 17,25 mm, vikt 8,1 g.
RING, 18K vitguld, diamanter ca 0,95 ctv, ca TW-TCa/P stl 16,5 mm, vikt 3,5 g, svaga fattningar, 2 diamanter skadade.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade smaragder ca 0,77 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, svart emalj, vikt 2,8 g, stift.
RING, 18K vitguld, kyaniter ca 7,49 ctv, briljantslipade diamanter 2,32 ctv, ca TCa-Ca/VS-P, stl 16,75 mm, vikt 7,3 g, två kyaniter med mindre nagg.
RING, 18K guld, ovalslipad safir ca 1,30 ct, 2 trilliantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca CA(M)/SI, stl 16,75 mm, vikt 7,3 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, fasetterad ovalslipad smaragd ca 0,91 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TCr-TCa(I-K)/SI-P, höjd 18 mm, längd på kedjan 40 cm, vikt 2,6 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/SI, stift, vikt 1,3 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,90 ct River(E)/VS1, GIA Diamond Dossier 2161421500 samt inskription på rondisten, 22 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,25 mm, vikt 4,3 g.
TRANCHERBESTICK, 2 delar, silver, delvis förgyllda, empir-stil, svenska stämplar ca 1910, längd 27-31,5 cm, vikt 187,6 g, något slitage.
BÄGARE, silver, sexkantig, rakt vidgande, vågbandsbårder, Tesi, Göteborg 1951, höjd 15,5 cm, vikt 238,9 g.
SKÅL, silver, jugend, slät med två ciselerade linjer, CG Hallberg, Stockholm 1908, diameter 20,5 cm, höjd 13 cm, vikt 602,3 g.
K ANDERSON, stop, silver, på kulfötter, lock, invändigt förgylld, Stockholm 1930, höjd 24 cm, vikt 1277,8 g, gravyr.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd 18 mm, längd på kedjan 46 cm, vikt 4,1 g.
RING, 18K vitguld, droppslipad smaragd ca 0,55 ct, 30 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca TW-Cr/P, stl 17 mm, vikt 1,9 g
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,53 ct enligt gravyr, ca TW(G)/SI2, stl 16,5 mm, vikt 3,3 g.