Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 april 2020
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, bruna briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, SI, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stift, höjd 8,6 mm, vikt 2,1 g, en av mittstenarna med nagg på kuletten.
RING, 14K vitguld, droppslipad diamant ca 0,45 ct, ca Fancy Light Yellow/P, 65 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, stl 17,5 mm, vikt 2,1 g, svaga fattningar, mittstenen har skador vid rondisten och inneslutningar som når ytan, flera sidostenar har nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS, stift, vikt 1,8 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad blå safir ca 0,67 ct, briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca W-Cr/P, höjd 17 mm, kedja 40 cm, vikt 2,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-TCr/SI, vikt 2,1 g, stift.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,21 ct enligt gravyr, ca W(H)/VS, längd 38,5 cm, vikt 5,4 g.
RING, 14K vitguld, odlad tahitipärla ca 8,5 mm, 4 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv ca W/SI, stl 17,75 mm, vikt 6,5 g.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 2 odlade tahitipärlor ca 8,8 mm, 4 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv ca W/SI, vikt 4,7 g, stift.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, odlad tahitipärla ca 9,3 mm, 3 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv ca Cr/SI, längd 45 cm, rundankar, vikt 7,1 g.
RING, 18K vitguld, safir ca 1,25 ct, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, stl 15,75 mm, vikt 5,3 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 27 åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-Cr/VS, stl 17,5 mm, vikt 2,9 g.
SCHALINS, alliansring, 18K roséguld, 12 prinsesslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-Cr/VS, stl 16 mm, vikt 3,7 g, en diamant är skadad.
RING, 18K guld, 13 åttkant- och briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 15,5 mm, vikt 1,0 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca Cr/VS, stift, vikt 0,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 st briljantslipade diamanter ca 0,82 ctv, ca W-TCr/VVS-VS, stl 17,75 mm, vikt 2,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 17 st briljantslipade diamanter ca 0,83 ctv, ca G-H/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 2,0 g.