Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 april 2020
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,25 ct ca TW/VS, stl 19,25 mm, vikt 3,2 g.
Accessoarer Övrigt
CHAMPAGNEVISP, 18K guld, Borås, 1935, längd 8,5 cm, vikt 6,8 g, något böjda strån.
ARMBAND, förgyllt silver, rubiner inre omkrets ca 17 cm, vikt 16,1 g, flera nagg, svaga fattningar.
ARMBAND, förgylld metall, stel, öppningsbar, 29 smaragder med flera skador, inre omkrets ca 15 cm, vikt 20,5 g, svaga fattningar.
Accessoarer Glasögon
LORGNETTE, silver, emalj, längd 15 cm, Schwarz & Steiner, vikt 55,6 g, saknar fjädring i andra steget.
RING, 18K vitguld, 10 prinsess- och briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,24 ctv ca W/SI, stl 14,75 mm, vikt 4,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca0,63 ctv, ca TW-W/VS, vikt 1,5 g, stift.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ametister ca 0,80 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-Cr/P, vikt 1,9 g, stift.
BROSCH, 18K guld / silver, 3 små turkoser, dekor, bredd 31 mm, vikt 2,8 g, finns en krok, så den kan även fungera som hänge.
BROSCH, 14K guld/silver, odlade saltvattenspärlor, rosenstenar, längd 5 cm, vikt 4,3 g, 1 sten saknas, nagg, några stenar med skador.
COLLIER, 18K vitguld, ametist ca 0,65 ctv, briljanter ca 0,10 ctv, ca W-Cr/P, höjd 15 mm, kedja 40 cm, vikt 2,1 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/P, vikt 1,3 g, stift.