Avslutad | Klassiska – Lördag 28 mars 2020
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W(F-H)/P, vikt 1,1 g, stift, båda diamanterna har inneslutningar som når ytan, ena har tjock rondist och nagg på kuletten.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-W(G-H)/P, vikt 1,1 g, stift, båda diamanterna har tjock rondist.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W(F-H)/SI-P, vikt 1,9 g, stift.
RING, 18K guld, blå topas ca 43,20 ct, briljant och åttkantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 18 mm, vikt 25,4 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 110 briljantslipade diamanter ca 0,88 ctv, ca W-Ca/SI-P, längd 18,5 cm, vikt 4,7 g, en diamant skadad.
BESTICKSERVIS, 102 delar, silver, Tornedal, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar,12 smörgåsgafflar, 12 smörgåsknivar, 12 glasskedar, 6 smörknivar, 12 kaffeskedar, 3 serveringsskedar, 2 serveringsgafflar, såssked, soppslev, sillgaffel, ostkniv, osthyvel, tårtspade, kapsylöppnare, Person Aktiebolag C O, Haparanda 1970-tal, totalvikt 4558 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,45 ct enligt gravyr, ca TW(G)/VS stl 19 mm, vikt 3,7 g.
RING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter 0,76 ctv, ca W/SI, stl 17,25 mm, vikt 3,4 g.
RING, 18K vitguld, gammal - och briljantslipade diamanter ca 1,33 ctv, ca W-Cr/VS-P, Göteborg 1963, stl 19 mm, vikt 10,2 g.
RING, 18K vitguld, droppslipad smaragd, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, stl 17,5 mm, vikt 10,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca G-H/VS, stift, vikt 1,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 odlade pärlor ca 9 mm, totalt 4 vita facetterade stenar, fattningar i silver, vikt 6,0 g, lagad.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 prinsesslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS, stl 16,25 mm, vikt 5,5 g.
ARMRING, 18K guld/vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv ca TCr-Cr(I-J)/VS-SI, 6x5 cm, vikt 16,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS, huggies, vikt 5,5 g.
HÄNGE, 14K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,30+0,70 ctv, ca TCa(K-L)/VS-P, vikt 1,5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 3,0 g, slitna fattningar.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,56 ct, ca River(D)/SI1, stl 16,25 mm, vikt 3,7 g, slitna fasettkanter på kronan.