Avslutad | Klassiska – Lördag 28 mars 2020
Smycken Slipshållare
SLIPSHÅLLARE, 18K guld, akvamarin, topas, turkoser, troligen Gustav Möllenborg, Stockholm 1800-tal, vikt 2,9 g, nagg på turkoserna, lagningar, sprickor i guldet.
SKÅL, silver, genombrutet brätte, James Wakely & Frank Clarke Wheeler, London 1896-1897, diameter 22 cm, vikt 316 g.
TENNISARMBAND, 18K guld, 84 briljantslipade diamanter ca 1,68 ctv, W-CR/SI, längd 18 cm, vikt 7,4 g, någon enstaka diamant är P.
COLLIER, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca W-Cr/VS, längd 42 cm, vikt 26,3 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct, W(H)/SI2, GIA certifikat samt laserinskription 3215117401, 36 briljantslipade diamanter 0,48 ctv, ca W/VS, stl 16,5 mm, vikt 6,3 g.
GLASSKEDAR, 6 st, silver, delvis förgyllda, V Jamin, Tyskland, längd 14 cm, vikr 149,2 g, etui.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, vikt 2,1 g, stift.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter 0,45 ctv, ca TW/VS, Edge allians, Jarl Sandin, Götebirg, stl 16,75 mm, vikt 2,7 g, garantibevis, originaletui.
ÖRHÄNGEN, Twist, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,20 ctv, 30 briljantslipade diamanter 0,30 ctv, TW/SI, Jarl Sandin, Göteborg, stift, höjd 9,5 mm, vikt 2,9 g, kransen gå att ta bort, garanatibevis, originaletui.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, färgade odlade sötvattenspärlor,18 briljantslipade diamanter 0,16 ctv, ca TW/SI, huggies, Jarl Sandin, garantibevis, originaletui.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 9 - 9,5 mm, lås i 18K vitguld, briljanter 0,03 ctv, Jarl Sandin, längd 48 cm, garantibevis, etui.
Ädelstenar Rubiner
RUBIN, rund, 0,95 ct, 6,1x6,0x2,8 mm, inneslutning når ytan, små nagg vid rondisten.
Ädelstenar Övrigt
ÄDELSTENAR, 12 st, cabochonslipade, stjärnsafirer, stjärnrubiner, opal, krysoberyll kattöga, etui.
Ädelstenar Övrigt
ÄDELSTENAR, 12 st, olika slipningar, zirkoner, spineller, demantoid granater, granat, krysoberyll, guldberyll, smaragd, turmalin, citrin, etui.
DIAMANT, briljantslipad 0,55 ct, TW(G)/VS1, IGI certifikat F1036706, förseglad.