Avslutad | Klassiska – Lördag 28 mars 2020
BROSCH, 18K guld/vitguld, 1 briljant - och 55 åttkantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca Cr-Ca/SI, höjd 45 mm, vikt 16,6 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, blå topaser, 8 rosenstenar, emalj, 1,7x1,7 cm, vikt 11,5 g, stift.
HÄNGE, 14K guld, snidad topas,17 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca W(H)/SI, höjd 4,3 cm, vikt 15,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,75 ct, ca TW(G)/VS2, stl 16,5 mm, vikt 4,9 g, diamanten har väldigt tjock rondist.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,20 ct, ca TCa(L)/VS1, stl 17,75 mm, vikt 3,7 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 2,23 ctv, TW(F)/VS1, GIA certifikat 5141286854, 2136892905, vikt 2,4 g, stift.
ARMRING, 18K guld, odlad pärla, rosenslipade diamanter, öppningsbar, innermått 6 x 5 cm, vikt 9,9 g.
GEORG JENSEN, matsilver, Konge/Acorn, sterlingsilver, 42 delar, 8 matgafflar, 3 matknivar, 9 matskedar, 8 soppskedar, 6 teskedar, 4 kaffeskedar, 3 smörknivar, såsslev, Johan Rohde för George Jensen, Danmark, svensk importstämpel, i lindor.
ARMBAND, 18K guld, franska stämplar, längd 20 cm, vikt 112,1 g, låset kärvar något, åtta öglor för berlocker.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 prinsesslipade diamanter ca 2,38 ctv, ca Faint Brown-Pink/P, höjd 4,4 cm, vikt 6,7 g, stift, en diamant har en skada på kronan och några har nagg.
RING, 18K rodierat guld, 7 prinsesslipade diamanter samt 20 briljantslipade diamanter ca 0,95 ctv, ca TW-W(G-H))/VS, stl 17,5 mm, vikt 7,2 g, rodiering har släppt på skenan.
HÄNGE/KEDJA, kors, 18K vitguld, ärtlänk, fantasislipad diamant ca 2,47 ct, ca Fancy Grayish Greenish Yellow/P2, 12 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W-TCr/VS, längd 40,5 cm, vikt 11,3 g.
COLLIER, 18K vitguld, hästhuvudformad diamant 1,01 ct, Fancy Gray-Greenish Yellow/SI2, inskription GIA 16844649, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-TCa/SI-P, längd 46 cm, vikt 5,3 g, den hästhuvudformade diamanten har ett nagg vid rondisten.
RING, 18K vitguld, 7 briljanter ca 14 briljanter ca 0,50 ctv, ca TW-W(F-H)/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 3,0 g.