Avslutad | Klassiska – Lördag 28 mars 2020
ARMBAND, 18K guld, öppningsbart, 4 cabochonslipade safirer, 20 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW(F-G)/VS-SI, mått 5,6 x 6,3 cm, franska stämplar, vikt 29,8 g.
MATSILVER, 47 delar, modell Rosenholm, 12 bordsskedar, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 8 kaffeskedar, 1 serveringssked, 1 serveringsgaffel, 1 såsslev, GAB, schatull, totalvikt 2059,3 g.
STRÖMDAHL, hänge, hjärta, 18K guld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW(F-G)/VS, höjd 16 mm, vikt 1,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade Tahitipärlor ca 10,6 mm, 10 briljant- och baguetteslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W-Cr/VS-SI, höjd 3 cm, vikt 5,4 g.
HÄNGE, 18K guld/vitguld, mabépärla, åttkantslipade diamanter ca 0,54 ctv, caTW/VS, höjd 4 cm, vikt 15,2 g.
RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter 1,06 ctv enligt gravyr, ca River-TW(E-F)/VS-SI, (ca 0,68 ct + 2 x 0,19 ct) mittstenen har nagg på kuletten, stl 17,5 mm, vikt 3,8 g, svensk kontrollstämpel, mittsten och en sidosten sitter löst i sina fattningar.
RING, 18K vitguld, smaragd ca 2,27 ct, 152 briljanter ca 1,63 ctv (en skadad) och 2 baguetter ca 0,18 ctv, ca W-TCa/VS, stl 17,75 mm, vikt 11,8 g.
RING, platina, prinsesslipad diamant ca 0,25 ct, ca W(H)/VS, 10 prinsesslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS, stl 15,5 mm, vikt 8,5 g.
RING, 18K guld, 33 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv ca W/SI, stl 17,25 mm, vikt 4,8 g.
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW/VS, 6 prinsesslipade diamanter ca 0,54 ct, ca TW-W/VS-SI, totalt 1,04 ctv enligt gravyr, stl 16,5 mm, vikt 4,7 g, gravyr, rodinering har släppt.
RING, 14K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, W-Cr/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 8,2 g.
RING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 1,35 ctv, varav mittstenen ca 0,30 ct, ca TW-W/SI-P, stl 17,75 mm, vikt 7,3 g, en diamant med skadad kulett.
COLLIER, 18K guld, delvist rodinerat, briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca W-TCr/P, längd 50 cm, vikt 19,2 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, Cr(J)/SI2, Atelje Teebon, Nyköping 2010, stl 17,25 mm, vikt 4,7 g, diamant med naturaler på rondist.
MAGNUS LJUNGQVIST, supkalk, silver, invändigt förgylld, Kristianstad 1801, höjd 11,5 cm, vikt 47,4 g, något sned, bucklor.
RING, 18K vitguld, smaragd ca 1,00 ct, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 18,25 mm, vikt 11,5 g, nagg på smaragden.