Avslutad | Klassiska – Lördag 28 mars 2020
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 14 åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, clips, höjd 2,3 cm, vikt 17,3 g.
BROSCH, silver/18K guld, grön beryll, rosenslipade diamanter, längd 40 mm, vikt 9,3 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 4,0-7,0 g, lås i 14K vitguld/platina, 2 odlade southseapärlor ca 15-17,5 mm, odlad pärla, snidade smaragder och rubiner, diamanter ca 0,45 ctv, längd 48 cm, en klo skadad, smaragder och rubiner med nagg och skador.
COLLIER, 18K guld, 80 briljantslipade diamanter ca 2,60 ctv, ca TW/VS-SI, fransk importstämpel, längd ca 37-41 cm (går att förkorta eller förlänga), vikt 99,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,58 ct, ca Ca/SI2, stl 17,25 mm, vikt 2,5 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W/SI-P, Svedboms 1969, stl 17,25 mm, vikt 4,9 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad akvamarin, ca 10,0 ct, stl 18,75 mm, vikt 7,8 g, ringen är storleksändrad.
RING, 18K vitguld, grön beryll, 57 briljanter ca 0,72 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,5 mm, vikt 9,0 g, en diamant med nagg invid rondisten, storleksändrad.
PÄRLCOLLIER, troligen orientaliska pärlor ca 1,5-3,5 mm, lås i 18K guld/platina, diamant ca 0,04 ct, rosenstenar, längd 40 cm, etui.
ARMBAND, 18K vitguld, 53 briljantslipade diamanter ca 2,19 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 18,5 cm, vikt 8,7 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 95 briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 5,7 g.
PÄRLCOLLIER, 31 odlade Tahitipärlor ca 12-15 mm, lås i 14K vitguld, vita safirer ca 2,20 ctv, längd 45 cm.
RING, 18K guld, behandlade safirer, 54 briljantslipade diamanter ca 1,38 ctv, ca W-Cr/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,9 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 114 briljantslipade diamanter ca 2,17 ctv, ca W-Cr/SI-P, längd 17,5 cm, vikt 9,5 g, en diamant med skada.
RING, 18K vitguld, rosa, vita och aprikosa odlade pärlor, 8 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca Ca/P, stl 17 mm, vikt 10,8 g.
RING, 14K guld, 3 antik slipade diamanter ca 0,65 ctv, ca W-Cr/ 2 diamanter skadade och en diamant med nagg på kronan, i övrigt små inneslutningar, stl 17,75 mm, vikt 8,0 g.