201 - 220 av 337
1...101112...17 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 28 mars 2020

Klubbad för

ALLIANSRING, 18k guld, 5 briljantslipade diamanter 0,90 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, Stjärnringen, Strömdahl, stl 17,75 mm, vikt 5,8 g, 2 diamanter med nagg på kulett.

Utrop: 10 000 kr

BROSCH, 18K guld, mabépärla, Stockholm 1948, längd 63 mm, vikt 6,9 g.

Utrop: 2 900 kr

BROSCH, 18K guld/platina, troligtvis orientalisk pärla, barock, diamant ca 0,15 ct, Malmö 1917, antik, längd 55 mm, vikt 4,4 g.

2 000 kr

Utrop: 2 300 kr

HÄNGE, 18K vitguld, snidad bergkristall, citrin, ametister, briljanter ca 0,18 ctv, öppningsbar ögla, höjd 60 mm, vikt 20,5 g, citrinen med nagg.

Utrop: 4 500 kr

Smycken Pärlarmband

Utrop: 7 400 kr

TRESOR PARIS, armband, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor ca 8,5-9,0 mm, safirer ca 1,80 ctv, ställbar längd, vikt 27,0 g, några safirer har nagg.

Utrop: 6 200 kr

2 RINGAR, 18K vitguld, radiantslipad diamant 1,02 ct G/SI1 GIA cert 6162126050, 30 briljanter ca 0,45 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16 mm, vikt 4,3 g. ring 18K vitguld, 21 briljanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 2,7 g.

Utrop: 46 000 kr

TRESTENSRING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 3,67 ct, briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca W-TCa/VS-SI, J S Guldsmide, Göteborg 1991, stl 16,25+ mm, vikt 7,8 g, safiren är djup med sned kulett samt slitna fasettkanter och nagg på paviljongen.

Utrop: 10 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 1,8 g, stift, ena diamanten har liten inverterad natural vid rondisten.

8 100 kr

Utrop: 9 000 kr

COLLIER, silver, guld, mörkblå safir, gammalslipade diamanter ca 0,55 ctv, längd 39 cm, vikt 6,0 g.

6 400 kr

Utrop: 5 500 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 30 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-W/VS, elastisk, diameter ca 6,5 cm, vikt 22,9 g, svaga fattningar.

Utrop: 11 500 kr

RING, 18K guld, ovalslipad blå safir ca 2,00 ct, 2 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-TCR/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,6 g, gravyr.

Utrop: 11 400 kr

RING, 14K guld, ovalslipad spessartin granat ca 1,50 ct, 28 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-Cr/P, stl 17,25 mm, vikt 5,7 g.

Utrop: 5 000 kr

ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,85 ct, Cr(J)/SI1, vikt 0,7 g, diamanten har extra fasett vid rondisten.

15 000 kr

Utrop: 16 800 kr

RING, 18K vitguld, akvamarin ca 1,30 ct, baguette- samt briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 3,4 g, en diamant med nagg.

Utrop: 9 600 kr

Smycken Lås

LÅS, 18K vitguld, briljanter ca 1,00 ctv, bajonettlås, 12 mm, vikt 4,3 g.

4 000 kr

Utrop: 4 500 kr

HÄNGE,/LÅS, 18K guld, snäcka, åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, bajonettlås, höjd 29 mm, vikt 15,7 g.

Utrop: 6 200 kr

Smycken Lås

LÅS, 14K guld, gammalslipad diamant ca 0,75 ct, ca TCa(K)/SI1, bajonettlås, 4 diamanter ca 0,08 ctv, rubiner, vikt 6,3 g, några rubiner med skador.

Utrop: 6 800 kr

HÄNGE, platina/18K guld, gammalslipad diamant ca 0,80 ct, ca TCr(I)/SI2, gammal - och rosenslipade diamanter ca 0,60 ctv, längd 29 mm, vikt 4 g.

9 000 kr

Utrop: 10 000 kr

COLLIER, fasseterad korall, doserat, lås i 18K guld, längd 69 cm, vikt 40,6 g, naturliga håligheter.

Utrop: 3 500 kr