Avslutad | Klassiska – Lördag 28 mars 2020
ALLIANSRING, 18k guld, 5 briljantslipade diamanter 0,90 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, Stjärnringen, Strömdahl, stl 17,75 mm, vikt 5,8 g, 2 diamanter med nagg på kulett.
BROSCH, 18K guld/platina, troligtvis orientalisk pärla, barock, diamant ca 0,15 ct, Malmö 1917, antik, längd 55 mm, vikt 4,4 g.
HÄNGE, 18K vitguld, snidad bergkristall, citrin, ametister, briljanter ca 0,18 ctv, öppningsbar ögla, höjd 60 mm, vikt 20,5 g, citrinen med nagg.
Smycken Pärlarmband
TRESOR PARIS, armband, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor ca 8,5-9,0 mm, safirer ca 1,80 ctv, ställbar längd, vikt 27,0 g, några safirer har nagg.
2 RINGAR, 18K vitguld, radiantslipad diamant 1,02 ct G/SI1 GIA cert 6162126050, 30 briljanter ca 0,45 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16 mm, vikt 4,3 g. ring 18K vitguld, 21 briljanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 2,7 g.
TRESTENSRING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 3,67 ct, briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca W-TCa/VS-SI, J S Guldsmide, Göteborg 1991, stl 16,25+ mm, vikt 7,8 g, safiren är djup med sned kulett samt slitna fasettkanter och nagg på paviljongen.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 1,8 g, stift, ena diamanten har liten inverterad natural vid rondisten.
COLLIER, silver, guld, mörkblå safir, gammalslipade diamanter ca 0,55 ctv, längd 39 cm, vikt 6,0 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 30 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-W/VS, elastisk, diameter ca 6,5 cm, vikt 22,9 g, svaga fattningar.
RING, 18K guld, ovalslipad blå safir ca 2,00 ct, 2 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-TCR/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,6 g, gravyr.
RING, 14K guld, ovalslipad spessartin granat ca 1,50 ct, 28 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-Cr/P, stl 17,25 mm, vikt 5,7 g.
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,85 ct, Cr(J)/SI1, vikt 0,7 g, diamanten har extra fasett vid rondisten.
RING, 18K vitguld, akvamarin ca 1,30 ct, baguette- samt briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 3,4 g, en diamant med nagg.
HÄNGE,/LÅS, 18K guld, snäcka, åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, bajonettlås, höjd 29 mm, vikt 15,7 g.
Smycken Lås
LÅS, 14K guld, gammalslipad diamant ca 0,75 ct, ca TCa(K)/SI1, bajonettlås, 4 diamanter ca 0,08 ctv, rubiner, vikt 6,3 g, några rubiner med skador.
HÄNGE, platina/18K guld, gammalslipad diamant ca 0,80 ct, ca TCr(I)/SI2, gammal - och rosenslipade diamanter ca 0,60 ctv, längd 29 mm, vikt 4 g.